• ورود:

Latest Forum Threads

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
 1. #1
  Senior Member
  تاریخ عضویت
  Oct 2008
  محل سکونت
  تهران_ رفسنجان
  سن
  29
  نوشته ها
  816
  تشکر
  30
  تشکر شده 306 بار در 182 پست

  Smile منابع خوراک اسب

  1- علوفه
  الف) علوفه تازه: که ممکن است به صورت چرا در مرتع يا مستقيما" پس از برداشت به مصرف برسند. علوفه هاي جوان حاوي آب، پروتيين و خوشخوراکي بيشتري دارند. خانواده بقولات از خانواده گراسها پروتيين بيشتر و گراسها از بقولات انرژي بيشتري دارند. پس حالت مطلوب مصرف اين دو خانواده به صورت توام است.
  .
  ب) علوفه خشک: به علوفه اي اطلاق مي شود که پس از برداشت در مقابل نور آفتاب يا حرارت مصنوعي خشک مي شود و معمولا" رطوبت آن بايد به کمتر از ۱۵٪ برسد. خشک کردن علوفه در برابر خورشيد باعث افزايش ويتامين د آن مي شود. در هنگام حمل علوفه خشک بايد نهايت دقت بشود که حتي الامکان برگ علوفه که پر ارزشترين قسمت علوفه مي باشد به هدر نرود و اين کار بايد قبل از خشک شدن کامل انجام شود.
  .
  ج) علوفه سيلو شده: يکي از روشهاي نگهداري علوفه در طولاني مدت است که در اين روش علوفه تازه با حدود ۷۰٪ رطوبت را روي هم انباشته کرده و با پوشانيدن روي آن عمليات تخمير انجام مي گيرد. عمل تخمير باعث پايداري و ثبات علوفه مي گردد و از فساد آن جلوگيري مي کند. براي تهيه سيلوي خوب ۳ شرط مهم بايد تحقق يابد:

  ۱) خارج کردن هوا توسط فشردن علوفه
  ۲) جلوگيري از ورود و خروج هوا
  ۳) پايين آوردن ph تا ۵/۴. هر چه تخمير لاکتيک در سيلو بيشتر باشد مفيدتر است (بوتيريک مفيد نيست)
  .
  د) علوفه مرتعي: از چراگاههايي حاصل مي شوند که به صورت طبيعي رويش دارند. علوفه مرتعي بسته به اينکه از چه گونه اي باشد ارزش غذايي آن متفاوت است. مرتع هر چه از بقولات غني تر باشد ارزش غذايي آن بالاتر و حاوي پروتيين بيشتري است.
  .
  برخي از علوفه هاي مناسب براي اسب بر اساس خانواده عبارتند از:
  الف) بقولات: يونجه، انواع شبدرها، اسپرس و .... از نظر پروتيين، کلسيم، ويتامينهاي آ، اي و کا، غنيند.
  ب) گراسها: جو، گندم، ذرت، يولاف، مرغ و .... پروتيين آنها کمتر از بقولات ولي انرژي آنها بيشتر است.
  .
  2- خوراکهاي انرژي زا
  غالبا" الياف خام آنها کمتر از ۱۸٪ و پروتيين آنها کمتر از ۲۰٪ است. انرژي زايي بالايي دارند و مهمترين آنها عبارتند از:
  .
  الف)غلات: به بذور گراسها گفته مي شود مثل، جو، ذرت، چاودار، سورگوم، يولاف، گندم و .... در اين دانه ها مقدار قابل توجهي نشاسته ذخيره مي شود، که به عنوان ذخيره انرژي به حساب مي آيد. رطوبت آنها براي انبار کردن بايد به حدود ۱۲٪ برسد. غلات از نظر ويتامين آ ضعيف هستند (به جز ذرت) و اسيدهاي آمينه متيونين و ليزين در پروتيين آنها کم است. عموما" از نظر کلسيم فقير و از لحاظ فسفر غني هستند.
  مهمترين غله مورد استفاده در خوراک اسب جو مي باشد. ذرت و يولاف نيز مصرف بسياري دارند.
  ب) فرآورده هاي فرعي غلات: مانند جنين ذرت و آرد جنين گندم.
  ج) ملاسها: مهمترين آنها ملاس چغندرقند و نيشکر است که محصول فرعي کارخانجات تهيه قند از چغندرقند و نيشکر هستند. به دليل اثر مسهلي که دارند مصرف آنها محدوديت دارد.
  د) ريشه ها و غده ها: آب زيادي دارند و به علت پايين بودن سلولز قابليت هضم بالايي دارند. انرژي زايي نسبتا" بالايي دارند. بايد در هنگام مصرف توجه داشت که خاک آلود نباشند. مهمترين آنها چغندر علوفه اي و چغندرقند، سيب زميني و هويج مي باشند. برخي داراري محدوديت مصرفند.
  هـ) چربيها و روغن ها: چربيها معمولا" در دماي اتاق جامد و روغنها مايع هستند. ۲۵/۲ برابر کربوئيدراتها انرژي توليد مي کنند. محدوديت مصرف داشته و کاربرد آنها ظرافت خاصي را مي طلبد. به هنگام مصرف آنها ويتامينهاي محلول در چربي مثل آ، د، اي و کا بهتر جذب مي شوند. بر دو نوع دامي و گياهي هستند. نوع گياهي بر نوع دامي ارجحيت دارد.
  .
  3- مکملهاي پروتييني
  به مواد خوراکي اطلاق مي شود که حداقل ۲۰٪ پروتيين داشته باشند. مکملهاي پروتييني يا منشا گياهي دارند يا منشا حيواني. مواد پروتييني دامي از لحاظ تنوع اسيدهاي آمينه تشکيل دهنده آن غني ترند و ارزش بيولوژيکي بالاتري نسبت به دسته گياهي دارند ولي از لحاظ قيمت بالاترند.
  مکملهاي پروتييني گياهي، تفاله دانه هاي روغني پس از استخراج روغن آنها هستند که به آنها کنجاله اطلاق مي شود. بسته به روش استخراج روغن که شيميايي يا مکانيکي باشد درصد پروتيين آنها فرق مي کند. مهمترين کنجاله هاي مصرفي عبارتند از: سويا، تخم پنبه، بادام زميني، آفتابگردان، منداب و گلرنگ. اين کنجاله ها هر کدام به علت وجود برخي مواد داراري محدوديت مصرف هستند.
  مکملهاي پروتييني دامي: مانند، پودر ماهي، پودر گوشت و استخوان، پودر خون، پودر پر، شير پس چرخ، پودر آب پنير و کشک. اين گروه در خوراک اسب مصرف چنداني ندارند و گران قيمتند.
  مکملهاي پروتييني تک سلولي نيز وجود دارند که حاصل کشت ميکرواورگانيسم هاي تک سلولي مثل قارچ، باکتري و جلبک بر روي محيط هاي اختصاصي کاه، کلش، ملاس و ضايعات کشاورزي پرورش مي يابند.
  از ازت غير پروتييني مانند اوره هم به ميزان بسيار اندک مي توان استفاده کرد که به دليل خطرناک بودن و جذب بالاي آن در اسب معمول نيست.
  .
  4- ضايعات و پس مانده هاي کشاورزي
  به اقلامي از مواد خوراکي اطلاق مي شود که هدف اصلي، توليد آن محصولات نبوده ولي در کنار محصول اصلي اين اقلام توليد شده اند که به شکلي در غذاي دام کاربرد دارند. تفاله نيشکر، تفاله چغندر قند، ملاس چغندرقند و نيشکر، برگ و طوقه چغندر قند و سبوسهاي گندم و برنج از مهمترين و پر مصرفترين اين اقلام هستند.
  .
  5- مکمل هاي معدني
  تامين کننده کمبود مواد معدني موجود در خوراک هستند و غالبا" به صورت آجر ليسيدني در اختيار اسب گذاشته شده و بعضا" مانند کربنات کلسيم، نمک طعام و مواد معدني به خوراک افزوده مي شوند.
  .
  6- مکمل هاي ويتامينيه
  در صورتي که خوراک از لحاظ ويتامينها ضعيف باشد يا مثلا اسب در معرض آفتاب نباشد تا ويتامين د در بدنش ساخته شود مي توان ويتامينها را به خوراک افزود.
  .
  7- افزودنيهاي خوراک
  موادي که به خوراک افزوده شده و باعث افزايش کارآيي مي شوند جزو اين گروه تعريف مي شوند مانند: آنتي بيوتيکهاي غذايي، هورمونها، آنزيمها و محرک هاي رشد.

  - فرآوري و غني سازي مواد خوراکي
  مواد خوراکي را به روشهاي مختلف مي توان فرآوري کرد. اين روشها ممکن است فيزيکي، شيميايي، ميکروبي يا توام باشند.
  روشهاي فيزيکي مانند، خرد کردن علوفه، بلغور کردن غلات و .... از روشهاي شيميايي مي توان به غني سازي کاه با آمونياک و بيولوژيکي به اضافه کردن آنزيم سلولاز، پکتيناز، زايلاز و يا قارچهاي تک سلولي و مخمر اشاره کرد. از اين روشها به صورت توام هم مي توان استفاده کرد.
  .
  - روشهاي تعيين مقدار خوراک مصرفي
  به منظور تعيين خوراک اسب در دوره هاي مختلف فيزيولوژيکي بايد احتياجات نگهداري و توليد را برآورد نماييم و بر اساس آن مبادرت به تنظيم جيره بنماييم. بديهي است احتياجات توليد نيز مشابه نمي باشد، مثلا" دام جواني که در حال رشد است نياز به پروتيين و مواد معدني بيشتري در جيره غذايي دارد و يک ماديان شيرده به انرژي بالاتري نياز دارد. ميزان احتياجات را مي توان به صورت کمي و يا به صورت درصدي از جيره بيان کرد. همچنين براي بيان احتياجات ممکن است از اشکال مختلف مغذي استفاده شود مانند، پروتيين خام، پروتيين قابل هضم، انرژي قابل هضم، انرژي کل و ...، نکته اي که اهميت دارد اين است که از هر شکلي که براي بيان احتياجات استفاده مي شود بايد از همان شکل نيز در تنظيم جيره استفاده شود. .
  ۱) احتياجات نگهداري: زمانيکه اسب هيچگونه فعاليت و توليدي اعم از شير، کار، افزايش وزن، رشد و ... نداشته باشد، در حال نگهداري است که اصولا" ميزان جيره غذايي بايد به حدي باشد که تغيير در وزن و حتي در ترکيبات بدن ايجاد ننمايد.
  ۲) احتياجات توليد: نياز هاي غذايي اسب در هنگامي که توليدي دارد بيشتر مي شود و بر اساس آن بايد جيره را تنظيم نمود. مانند، آبستني، کشش، شيرواري، رشد، پرش، اسبدواني و ....
  .
  - تنظيم جيره
  يکي از مهمترين بخشهاي علم تغذيه است. جيره غذايي روزانه متعادل عبارت است از مقدار خوراکي که داراي انرژي و مواد مغذي مختلف به مقدار و نسبت صحيحي باشد به طوري که بتواند احتياجات اسب را به مدت ۲۴ ساعت به نحو مطلوبي تامين نمايد. براي تهيه جيره غذايي بايد جداول استاندارد احتياجات غذايي و که نشان دهنده مقادير مواد مغذي مورد نياز حيوان است را در اختيار داشته باشيم. علاوه بر آن جدولي که ترکيبات خوراک را از نظر مواد مغذي مختلف نشان مي دهد نيز لازم است. جداول استاندارد غذايي دو اطلاعات به ما مي دهند: الف) احتياجات غذايي، ب) تجزيه مواد خوراکي. اين جداول به خوشخوراکي، اقتصادي بودن، وضعيت فيزيکي خوراک، تفاوت هاي فردي اسب، اقليم اسب، وضعيت مديريتي و ... اشاره اي ندارند. مهمترين جدول غذايي و احتياجات، جدول nrc مي باشد که مربوط به کشور آمريکاست.
  براي جيره نويسي لازمست که اقلام خوراکي در دسترس را بشناسيم، مواد مغذي هر ماده خوراکي را بدانيم، از قيمت هر کدام مطلع بوده و محدوديتهاي مصرف آنها را با دقت در نظر بگيريم تا بتوانيم جيره اي تهيه کنيم که کليه نيازهاي حيوان را برآورده کرده، خوشخوراک باشد و به لحاظ اقتصادي ارزانترين باشد.
  پس از تنظيم جيره استفاده از آن بهتر است ارزيابي مرتب روي بازده آن انجام شود تا چنانچه نياز به اصلاحاتي دارد در جيره نويسي هاي بعدي انجام شود.
  آرامتر سکوت کن ، صدای بی تفاوتی هایت آزارم میدهد !
  [☻]_ДறįŅ ઈ♥l†áηî ][☺][☻]

 2. The Following User Says Thank You to امین سلطانی For This Useful Post:


 3. #2
  Senior Member
  تاریخ عضویت
  Dec 2009
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  220
  تشکر
  283
  تشکر شده 107 بار در 59 پست

  پیش فرض

  تغذيه اسبها با غلات بسيار خطرناک ميباشد.
  اسبها براي تامين نيازهاي غذايي خود به غلات احتياج ندارند .
  غلات حاوي کربوهيدراتهاي قابل جذب هستند، که اگر قبل از رسيدن به روده بزرگ تجزيه يا شکسته نشوند ميتوانند باعث بروز مشکلات شوند.


  سيستم گوارشي اسبها براي تجزيه علوفه و فيبرهاي ساقه بلند کارايي لازم را دارد.
  معده اسب کوچک است، که به همين دليل سرعت ورود و خروج مواد غذايي به آن زياد ميباشد. اسب حيواني است چرنده. معده اسب قابليت هضم خوراک با حجم بسيار کم را دارد. اسيد معده براحتي شروع به هضم مواد غذايي کرده و آنرا به جلو ميراند.
  بيشترين جذب مواد غذايي هضم شده در روده کوچک و روده بزرگ انجام ميشود.
  روده کوچک چربي را جذب ميکند ويتامينهاي E,D,A قابل حل در چربي هستند، بيشترين مواد معدني و کربوهيدراتهاي قابل حل و مواد پروتئيني در رژيم غذايي اسبها توسط بخش دانه اي جيره تامين ميشود. غذا از روده کوچک به سرعت عبور ميکند و موادي که هضم نشده به روده بزرگ ميرسند.
  ميکرو باکتريهاي روده بزرگ کربوهيدراتهاي غير محلول و پروتئيني که از فيبر علوفه حاصل ميشود را مورد استفاده قرار ميدهند ، ولي کربوهيدراتهاي قابل حل را نميتواند استفاده کنند، به دليل اينکه اين مواد به اين بخش از دستگاه گوارش راهيدا نميکنند.

  سکوم (قسمتي از روده بزرگ) داراي ميکروبهايي است که قادر به شکستن فيبر موجود در مواد غذايي هضم شده ميباشند.
  ما بايد از روده بزرگ مراقبت کنيم. اگر کربوهيدراتهاي محلول به روده بزرگ راه پيدا کنند، جمعيت ميکروبي موجود در سکوم آشفته شده و موجب کوليک گازي ميشوند.
  بنابراين اگر کربوهيدراتهاي محلول براي اسبها خطر ساز هستند، چرا آنها را با غلات تغذيه کنيم؟

  ما اسبها را براي تامين نيازهاي تغذيه اي به بقاء، رشد، توليد مثل، سلامتي و شادابي و متابوليسم تغذيه ميکنيم. اگر علوفه در دسترس نبود از غلات يا مکملها استفاده ميکنيم.
  ....
  اگر اسبي به غلات نياز داشته باشد از کجا ميفهميم ؟
  ....
  در زير 10 مقوله پايه اي بيان شده :
  1- کره اسبهاي شير خوار
  2- اسبهاي جوان در حال رشد
  3- اسبهاي پير يا از کار افتاده
  4- اسبهاي بارکش
  - کم کار
  - متوسط کار
  - قوي يا سخت کار
  5- وضعيتهاي توليد مثلي اسبها
  - نريان در فصل توليد مثلي
  - ماديان سالمي که در ماه 8 حاملگي هستند
  - 3 ماه آخر آبستني
  - ماديون شيرده
  6- اسبهايي که از اهميت زيادي برخوردارند
  7- اسبهاي خيلي چاق يا اسبهايي که استعداد زيادي براي چاقي دارند
  8- اسبهاي زير وزن طبيعي
  9- اسبهايي که از سلامت خوبي برخوردارند
  10- اسبهايي که با علوفه خشک بي کيفيت يا غلات فقير تغذيه ميشوند
  ....
  اسب خود را بشناسيد. اگر مستعد چاقي هستند، مشکل بهداشتي ندارند و با علوفه خوب تغذيه ميشود نيازي به غلات ندارد. نمک به ميزان کافي، آب تازه و علوفه موادي است که او نياز دارد . مکملهاي معدني ويتاميني در برخي محلهاي جغرافيايي مورد نياز هستند مثل ويتامين E و سلنيوم.
  اگر تصميم به استفاده از غلات داريد از خوراک مناسب با سن، ميزان فعاليت و ميزان علوفه اي که در دسترس است استفاده کنيد. از يک ميزان خوراک در دفعات زياد استفاده کنيد تا کربوهيدرات محلولي که به روده بزرگ وارد ميشود کمتر شود.


  منبع : parsbiology  نظر صاحبنظران، كساني كه در پرورش اسب تجربه دارند چيه؟ تا حالا شده با خوراندن غلات به اسبها مشكلي پيش بياد؟


 

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

   

موضوعات مشابه

 1. علت کم خوراک شدن اسب چیست؟
  توسط ناشناس در انجمن بیماریها و درمان
  پاسخ ها: 27
  آخرين نوشته: 03-24-2013, 02:10
 2. آيا خوراک دهي روي رفتار اسب اثر دارد؟
  توسط ناشناس در انجمن تغذیه
  پاسخ ها: 5
  آخرين نوشته: 11-28-2009, 22:56
 3. تغذیه اسب
  توسط ناشناس در انجمن تغذیه
  پاسخ ها: 38
  آخرين نوشته: 10-02-2009, 23:03
 4. انرژی در تغذیه اسب
  توسط صابر خسروي در انجمن تغذیه
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 09-29-2008, 09:33

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •