• ورود:

Latest Forum Threads

صفحه 1 از 6 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 52
    ♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
    تشکر شده 2,773 بار در 1,668 پست
    نوشته های وبلاگ
    4

پیش فرض خانم زهره سلطان آبادی

توجه:
    هر گونه کپی برداری یا بازنوشت از این مطلب بدون اجازه کتبی از "انجمن حامیان اسب پرشین" ممنوع و در صورت تخلف قابل پیگیری در مراجع قضائیست.

بنام خدا
    خانم سلطان آبادی از تولید کنندگان ایرانی که در آلمان و آمریکا که در زمینه عرب فعال هستند این مصاحبه نتیجه صحبتهای ماست و نظرات ایشان:
    با تشکر از همکاری ایشان

معرفی:
    زهره سلطان آبادی-12 سال که با اسب ارتباط دارم و اولین اسبم مادیان کرنگ ترکمن کره اهو بود.

وضعیت و بازار کنونی اسب عرب در دنیا را چطور دیدید؟

به طور کلی بازار اسب عرب در دنیا همیشه بدلایل مختلف دچار نوسانات بوده, تا قبل از بحران اقتصادی اخیر که هنوز دنیا با آن روبروست و بر اثر حرکات عده ای از علاقمندان اسب عرب بخصوص شیوخ خلیج و عربستان که با سرمایه بسیار خود را رقیب یکدیگر میدیدند قیمت اسبهای عرب افزایش چشمگیری پیدا کرد. که تا اندازه ای راجع به آن توضیح میدهم.

اگر بخواهیم اسبهای عرب زیبایی را براساس قیمت و نه براساس قدرت تولید کنندگی دسته بندی کنیم بازار امروز را میتوان به 4 دسته تقسیم کرد:بازار اسباهای بسیار گران, گران, نیمه ارزان و ارزان که قسمت اول را قهرمانان و نایب قهرمانان مسابقات بزرگ را تشکیل میدهند.شیوخ ثروتمند عرب و تعداد محدودی از ثروتمندان اروپائی از 10-15 سال گذشته مشغول خریدن قهرمانان مسابقات در سراسر دنیا شدند. این عده که بیشتر میتوان آنها را کلکسیونر نامید نه تولیدکننده . که بوسیه آژانسهای مختلف این اسبها را خریداری میکنند و گاها این رقابت چنان است که در روز فینال مسابقه اسبی را که همگان بخت قهرمانی یا نایب قهرمانی به او میدهند قبل از اعلام نتیجه با پول هنگفت خریداری کرده و بعد از اعلام نتیجه فقط با آن چند عکس میگیرند.طبیعیست که این افراد هیچگونه دخالتی در مراحل تولید , پرورش و آماده سازی این اسبها نداشته اند و بعد از مسابقه اسب به اصطبلهایشان برده میشود و اسبهایی که میتوانند به عنوان تولیدکننده خوب مورد استافده قرار گیرند غالبا از چرخه تولید خارج میشوند. میتوان دهها اسب را نام برد که دچار این سرنوشت شده اند یا بعنوان هدیه تقدیم شده اند از قبیل Kronec Bj Thee Mustafa که به عربستان فروخته شد. مشخصا این افراد علاقه ای به خرید اسبهای ارزان قیمت ندارند چون دغدغه شان تولید نیست و یکی از نکات بارز بالارفتن قیمت اسب و ضرری که به جامعه بین المللی تولیدکنندگان زده دخالت این عده در تصمیمات داوری است که با دستکاری نتایج و تطمیع داوران باعث دلسرد کردن تولیدکنندگان شدند و این قبیل زد و بندهاست که رقابت ناسالمی را در این زمینه باب کرده است.

دلیل دیگر این موضوع ایسنت که متاسفانه اکثر داوران اسب عرب دلال و گاها تولید کننده هم هستند. اینان بعنوان طرف دیگر این بازی برای اینکه اسبهای نه چندان مرغوب خود را به قیمتهای بسیار گران به اینگونه به خریداران بفروشند تا حدی که این اصطلاح در اروپا رایج است که اگر میخواهی اسبی را به قیمت خوب بفروشی باید داور باشی! .

در برخی مسابقات قهرمانی در برخی مسابقات باعث قهرمانی آنان میشوند تا توجه دلالان و خریداران را به به آن اسبها جلب کنند, تلفیقی از تمام این جریانات باعث دلسرد شدن تولید کنندگان واقعی شده و از اعتبار مسابقات مهم جهانی نیز تا حدودی کاسته است. بعناون مثال *QR Marc نریانی که پارسال به نظر بسیاری شایستگی مقام قهرمانی دنیا را داشت بخاطر رد کردن تقاضای خرید از طرف یکی از شیوخ عرب از سوی صاحبش در کمال ناباوری در مقام پائینتر

قرار گرفت و نریان همان شیخ اول شد.

جالب توجه است که در قهرمانی دنیا در سال 2008 از 12 اسب قهرمان و نایب قهرمان 8 اسب از تولیدات آمریکا و اکثرا متعلق به شیوخ عرب بودند و این نشانگر ایسنت که تولیدکنندگان واقعی تمایلی به شرکت مستقیم خود در اینگونه مسابقات را ندارند. ولی تعیین کنندگان واقعی کیفیت اسب عرب همان تولیدکنندگان هستند.

در اروپا و آمریکا نریانهای ارزان قیمت و میان قیمت غالبا اخته و مادینهای ارزان قیمت نیز برای سواری آموزش دیده میشوند و در واقع از چرخه تولید خارج میشوند.

مادیانهای میان قیمت که اکثرا برای کشش به کشورهایی که به تازگی علاقمند به پیوستن به بازار تولید جهانی شده اند فروخته میشوند. از جمله کشورهای آمریکای جنوبی مثل اکوادور و شیلی, آفریقای جنوبی. خاورمیانه اردن, ایران و در اروپا کرواسی و لیتوانی و..

مادیانهای بهتر که در طبقه بندی گران قیمت قرار میگیرند وارد چرخه تولید میشوند که آنها نیز بعد از اولین یا دومین تولید مورد بررسی قرا میگیرند و اگر نتیجه راضی کننده نباشد به فروش میرسند.

به طور کلی تولید کننده حرفه ای تا اندازه ای به خط خونی توجه دارد ولی در مجموع این نتیجه تولید اسب و مادیانهای که انها را از نظر صنعتی ارزشمند میکند. مثلا اگر مادیانی بعد از 6-7 سالگی به تولید کننده خارجی فروخته شود مسما از نظر تولید در کشور خودش آزمایش و تصفیه شده.

متاسفانه در کشورهای وارد کننده ملاک خرید و فروش و استفاده از سیلمی یا مادیان مقامهای او در شوهای مختلف ایت. این تفکر تا حد زیادی به خریدارن ایرانی نیز راه یافته است.

تولید کنندگان حرفه ای نیز هیچگاه برنده شدن یک اسب زیبایی را ملاک تولید یا خرید قرار نمیدهند و اصولا اگر اسب خود را در مسابقه ای شرکت دهند به دلیل گرفتن قیمت خوب در هنگام فروش است.

تولید کننده .واقعی هیچگاه مادیان تولیدی که چند قهرمان تولید کرده را نمیفروشد ولی کره های اورا که حتی در مسابقات بزرگ قهرمان میشوند را میفروشند. هستند از بزرگترین تولیدکنندگان که اسبهای خود را در هیچ مسابقه ای شرکت نمیدهند از معروفترین این عده که معرف حضور همه ایرانیان است آقای هانس ناگل رئیس فعلی واهو مباشد. به قول خانم روهارو کسی که کشف کننده QR Marc و از تولیدکنندگان جدی اسب عرب در آمریکسات:

قهرمان یک شو ستاره نیست ! بلکه مادیان و سیلمی که او ار تولید کرده اند ستاره اند.

چون متن مصاحبه طولانیست و از دیدگاهای مختلف بررسی شده لذا در چند قسمت گذاشته میشود.
    تصاویر پیوست شده
    فروشگاه اسب و لوازم سوارکاری
    http://www.asb.ir

2. The Following 7 Users Say Thank You to ♘امیرحسین♞ For This Useful Post:

Senior Member
    تشکر شده 175 بار در 152 پست

مصاحبه جالبی هست امیدوارم بشه از این طریق هم سطح دانش تولید کنندگان و هم وارد کنندگان اسب عرببالا بره و هم اینجا تریبونی باشه برای پرسیدن سوال از خانم سلطان آبادی.

Senior Member
    تشکر شده 175 بار در 152 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط ♘امیرحسین ♞ نمایش پست ها
    سوالاتتون رو مطرح کنید همینجا
    آیا ایشون فقط اسب عرب مخصوص زیبایی تولید کرده اند؟یا با اسبانی که خوش سواری هستند یا با مالکان این نوع اسبها توی خارج ارتباط دارند؟

Senior Member
    تشکر شده 291 بار در 210 پست

تيره ساروق چيه؟

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
    تشکر شده 2,773 بار در 1,668 پست
    نوشته های وبلاگ
    4

آیا فقط به سمت اسب زیبایی میروید یا به وزش هم نیم نگاهی دارید؟
    من به اسب زیبائی علاقه مندم و اصولا فکر میکنم تولید و پرورش چند نوع مختلف از اسب در کنار هم بسیار مشکل است و کار یک تولید کننده نیست.

برای تولید و آگاهی راجع به خطوط خونی و تاریخ هر رشته مدت زیادی تجریه و عملکد لازم است و اداره و پرورش تا تولید کننده را به نقطه قابل اتکایی برساند و فعلا تمام ذهن من معطوف به اسب زیبائی و اداره و پروش مادینها و اسبهای تولیدی ام میباشد.

با توجه به اینکه ساروخ از تولیدات شماست, علت آوردنش به ایران چیست؟ فروش؟ استارت تولید؟ بیزینس یا علاقه؟
    اصولا هدف من به عنوان تولید کننده نگهداشتن 5-6 مادیان بوده تا تولیدات خوب آنها را بعد تصفیه کردن به ایران بیاروم, من خود را تولید کننده کوچکی میدانم و سعی در افزایش بیش از 5-6 مادیان پایه ندارم.
    و در حال تصفیه مادینها هستم ولی در این بین اگر نریانی تولید کنم که فکر کنم سطح اسب عرب ایران را ارتقاء خواهد داد آن را به ایران می آوریم. با در نظر گرفتن تنوع بسیار سیلمی از خطوط مختلف خونی در اروپا و آمریکا قصد ندارم که مایدنهای جوانم را به ایران بیاورم..

ساروخ تولیدی بود که بخاطر خط خونی متفاوتش و قابلیتهای ثابت شده تولید در خانواده پدر و مادرش تصمیم گرفتم به جمع سیلمیهای موجود در ایران اضافه شود, مادر او از دختران قدرتمند زیبایی دسپرادو و پدرش نیز یک سیلمی مصری و قهرمان اسبهای خالص مصری در سال 2008 است.

تا زمان ورود ساروخ از خون دسپرادو اسبی در ایران وجود نداشت و چون غالب تولیدکنندگان در ایران با وجود یک سیلمی بنام مبارک بروی خط خونی حلیم شاه و صلاح الدین متمرکز شده بودند خون جدید یا جهش خونی را برای تولیدات آنها بسیار لازم میدانستم.

خوشبختانه در این مدت میتوان دید که یک سیلمی دیگر نیز با خط خونی متفاوت و مطرح به این مجموعه اضافه شد که با تداخل دختران خوب و با کیفیت این سیلمی ها در آینده امید به بالا بردت کیفیت اسب زیبائی عرب تقویت پیدا میکند.

ساروخ با هدف فروش به ایران وارد نشده, حدود دوسال است که در ایران با کمال میل و علاقه از او نگهداری میکنم و منتظر کره هایش در بهار و تابستان هستیم.

با اعتقاد و شناختی که به این خط خوین دارم باور دارم که درصد موفقیت او بسیار بالا خواهد بود.
    دختران ساورخ تولیدکنندگان خوبی در چرخه اسب عرب ایران خواهند بود کما اینکه در اولین تولیدش بطور مشخص اشکالات فیزیکی مادیان تصحیح و کره مادیان قابل قبولی از آن مادر (نوشین) و ساروخ متولد شد.
    ساروخ امسال را در یزد خواهد بود و با تعدادای از مایدنهای خوب در یزد کشش خواهد شد
    فروشگاه اسب و لوازم سوارکاری
    http://www.asb.ir

7. The Following 2 Users Say Thank You to ♘امیرحسین♞ For This Useful Post:

Senior Member
    تشکر شده 271 بار در 160 پست

خانم سلطان آبادی به نظر شما اگر اسبی پدر يا مادر تاپی داشته باشد ميتواند به عنوان سيلمی انتخاب شود؟ يا خير چه چيز های ديگه اي يک اسب بايد داشته باشه تا سيلمی بشود؟ اين را هم ميدانيم که بايد کره خوب بدهد ولی خوب من کمی عجول هستم دوست دارم با نگاه و موارد ديگه تشخيص دهم که اين اسب سيلمی خوبی در آينده ميشود شما نظرتان چيست؟
    Equine Vet
    Resident of theriogenology and Equine Reproduction
    رزيدنت مامايی و بيماری های توليد مثل اسب

Member
    تشکر شده 148 بار در 52 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط احسان نمایش پست ها
    خانم سلطان آبادی به نظر شما اگر اسبی پدر يا مادر تاپی داشته باشد ميتواند به عنوان سيلمی انتخاب شود؟ يا خير چه چيز های ديگه اي يک اسب بايد داشته باشه تا سيلمی بشود؟ اين را هم ميدانيم که بايد کره خوب بدهد ولی خوب من کمی عجول هستم دوست دارم با نگاه و موارد ديگه تشخيص دهم که اين اسب سيلمی خوبی در آينده ميشود شما نظرتان چيست؟
    سلام اقای احسان
    من در قسمتهای بعد که هنوز پست نشده گفته ام که اولین شناسه برای داشتن اسب تولید کننده , تولید کنندگی اوست , که جز با صبر و حوصله قابل وصول نیست.
    حتی کارشناسان و داوران اسب با نگاه کردن نمیتوانند به تولید کننده بودن یا نبودن یک اسب پی ببرند.
    من هم مثل شما عجول هستم اما برای حفظ کیفیت کارم مجبورم که با دقت و مطالعه و صبر فراوان منتظر تولیدات بعدیم باشم.

10. The Following 2 Users Say Thank You to zohreh soltanabadi For This Useful Post:

Member

نقل قول نوشته اصلی توسط خروش لرستان نمایش پست ها
    تيره ساروق چيه؟
    تیره ساروخ هست سقلاوی جدران

12. The Following User Says Thank You to zohreh soltanabadi For This Useful Post:

SAV

Senior Member
    تشکر شده 403 بار در 246 پست

سلام. بازهم خوشحالم که خانم سلطان ابادی رو تو انجمن میبینم.
    تو یه تاپیک دیگه از شما سوال کردم که جوابی نداشت . چون دلیل سوالم رو تو نوشته های اخیر هم میبینم دوباره میپرسم .
    1.میشه به چند نمونه از مشکلات اسبهای ایران که در صدد تصحیحشون هستین اشاره کنین ؟

14. The Following User Says Thank You to Farib For This Useful Post:

SAV

Member

نقل قول نوشته اصلی توسط farib نمایش پست ها
    سلام. بازهم خوشحالم که خانم سلطان ابادی رو تو انجمن میبینم.
    تو یه تاپیک دیگه از شما سوال کردم که جوابی نداشت . چون دلیل سوالم رو تو نوشته های اخیر هم میبینم دوباره میپرسم .
    1.میشه به چند نمونه از مشکلات اسبهای ایران که در صدد تصحیحشون هستین اشاره کنین ؟
    سلام
    من در صدد تصحیح اشکالات اسبها در ایران نیستم,چون این وظیفه تولید کنندگان ایرانیست که میبایست کمبودها و نقصهای مادیان خود را بشناسند و در کشش با سیلمی مورد نظرشان جبران کنند.
    این موضوع در همه جای دنیا مد نظر تولید کنندگان است و پیوسته برای تغییرات مثبت به دنبال سیلمی یا مادیانی هستند که ان کمبودها را تصحیح کند.
    این بسته به نظر تولید کننده است که در پی به دست اوردن یا تشدید چه مشخصاتی است.
    در تمام دنیا اسب عرب زیبایی دارای مشخصاتی معلوم است که تمام تولید کنندگان به دنبال این ایده ال هستند تا اسب انها از نظر داوری دارای اشکالات کمتری باشد(چون اصولا اسب بینقص وجود ندارد).
    این مشخصات از نظر داوری روی کاغذ قابل توصیف نیست ولی میتوان به انها یک اشاره کلی داشت
    به طور مثال:قد متعارف(145 تا 155 cm) , بالانس کلی اعضای بدن اسب(پشت صاف , دستهای مستقیم , اتصال درست سینه به گردن , طول گردن , اتصال گردن و سر , سر کوتاه متناسب با گردن وبدن , چشمهای درشت , پیشانی فراخ و ...).
    حالا اگر تولید کننده ای تعدادی از این مشخصات را در مادیان خود میبیند باید با انتخاب درست سیلمی در صدد رفع سایر اشکالات باشد.
    بعضی از تولید کنندگان به دنبال سلیقه خود میروند و بعضی به دنبال معیارهای بین المللی.
    من معتقدم که تولید اسب زیبایی در ایران بیشتر جنبه سلیقه ای داشته نه تصحیح نسل بعدی.
    معمولا اسبهایی که من در ایران دیدم طبق سلیقه تولید کنندشان که بیشتر به دنبال تیپ(سر زیبا)بوده اند , از نظر بالانس کلی بدن دارای ضعفهایی هستند مثل کمرهای گود , کپلهای افتاده , گردنهای کوتاه و پهن در فصل مشترک با سینه و ... .
    البته طبیعیست که هیچ سیلمی در دنیا وجود ندارد که تمام خصوصیات خوب را دارا باشد و بتواند انها را منتقل کند.
    صاحب مادیان فقط میتواند امیدوار باشد که با یک سیلمی خوب قسمتی از تغییرات مد نظرش را بدست بیاورد.

16. The Following 3 Users Say Thank You to zohreh soltanabadi For This Useful Post:

صفحه 1 از 6 123 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)