دوتا سوال لطفا جواب بدين

1 . از چندماهگي اسب ميتونيم سوارش بشيم
2 . اسب هاي بومي و محلي رو با چه نژادي (نريون)جفت گيري كنيم ودر چند سالگي
ممنون از راهنماييتون
-------------------------------------------------------------------------------------------
گاهی در نگاه یک اسب زیبایی دنیایی را میبینم که در آن انسان هنوز وجود نداشت...

ممنون از راهنماييتون
-------------------------------------------------------------------------------------------

جواب 1 : معمولا" از سه سالگي سواري شروع ميشه
جواب 2 : كشش ماديون هم سه سالگي به بعد

s.parizimanesh

Active member
ممنون از راهنماييتون
1.بستگی به نژاد و درشتی داره مثل ترکمن داریم دو سال هم سواری میشه
اما بومی را همون سه سال سوار بشی خوبه البته از دوسال و نیم باید کاراش شروع بشه
مادیان را از سه سالگی میشه کسید اما اگه اول سواری بشه بهتره همینطور نریان
به نظر من نژاد بومی را از اسبهای سرو دم گیر پر خون بکشید چه درهشور چه کرد

2 سال و نیم سواری میکنیم البته به جثه اسب هم داره
برای کشش مادیون از 2 سال هم میشه کشید ولی به نظرم بذاریم مادیون رشد قدی تقریبا کامل بکنه بعد بکشین همون 3 سال خوبه
نریان هم به نظرم تا حسابی سواری نشده نکشین رو مادیان

s.parizimanesh

Active member
2 سال و نیم سواری میکنیم البته به جثه اسب هم داره
برای کشش مادیون از 2 سال هم میشه کشید ولی به نظرم بذاریم مادیون رشد قدی تقریبا کامل بکنه بعد بکشین همون 3 سال خوبه
نریان هم به نظرم تا حسابی سواری نشده نکشین رو مادیان
مادیان را اگه دوسال بکشی دیگه قدش زیاد بلند نمیشه ولی پهن میشه ولی ریز میمونه سه سال دیگه رشدش را کرده.
نریان را هم قبل از سواری شدن اشتباهه کشش بشه چون دیگه زیر سواری هوش به کار نمیده دربرخی موارد ادمگیر میشه و غیر از سیلمی به درد هیچ کاری نمیاد.

مادیان را اگه دوسال بکشی دیگه قدش زیاد بلند نمیشه ولی پهن میشه ولی ریز میمونه سه سال دیگه رشدش را کرده.
نریان را هم قبل از سواری شدن اشتباهه کشش بشه چون دیگه زیر سواری هوش به کار نمیده دربرخی موارد ادمگیر میشه و غیر از سیلمی به درد هیچ کاری نمیاد.
خب منم همینو گفتم
دقیقا درسته مادیان تا 5 سال میگن رشد داره ولی رشد نهایی تا همون 3 ساله. اگه زیاد هم بمونه و نکشن بعدا سخت آبستن میشه
درباره اسب هم همینه اگه بکشین رو مادیان بعدا موقع سواری کردن اذیت میکنه و اسب هم خوب از کار درنمیاد
کلا اسب تا سواری نشده باشه که نمیشه روش نظر داد برای انتخاب سیلمی
البته منظور برای کسایی هست که کره پرخون و بازی کن میخوان اسب عرب وزیبایی جداس

سامان حسینی

Active member
من مادیان دیدم که تو 6سالگیهم رشدش خیلی زیاد بوده مال خودمم وقتی سه سال گی حامله شد شروع کرد به رشد کردن وهنوز هم داره بلند تر میشه

من مادیان دیدم که تو 6سالگیهم رشدش خیلی زیاد بوده مال خودمم وقتی سه سال گی حامله شد شروع کرد به رشد کردن وهنوز هم داره بلند تر میشه
والا عمده رشد تا 3 سالگی صورت میگیره و در 5 سال کامل میشه
استثنا هم قطعا وجود داره

اگر تغذیه یک و ممتاز باشه زیر نظر متخصص (*جیره نویسی) می شه مادیان عرب 27 ماهگی کشید . برگرفته از کتاب پرورش اسب .
یعنی 2 سال و سه ماه. من زیاد دیدم مادیونایی که 2 سالگی کشیدن یا حتی 22 ماه رشد خوبی هم داشتن یعنی برای مادیون در نژاد خودشون درشت هم شدن. البته جیره کافی هم داشتن از نظر جو(یا مخلوط) یونجه(بیده) کاه و هویج در مضیقه نبودن
پس علت تغذیه صحیحه؟ یعنی با تغذیه کافی میشه مادیان زودتر از 3 سال آبستن شه و به رشدش هم صدمه ای نزنه؟

bakhshi

Member
یعنی 2 سال و سه ماه. من زیاد دیدم مادیونایی که 2 سالگی کشیدن یا حتی 22 ماه رشد خوبی هم داشتن یعنی برای مادیون در نژاد خودشون درشت هم شدن. البته جیره کافی هم داشتن از نظر جو(یا مخلوط) یونجه(بیده) کاه و هویج در مضیقه نبودن
پس علت تغذیه صحیحه؟ یعنی با تغذیه کافی میشه مادیان زودتر از 3 سال آبستن شه و به رشدش هم صدمه ای نزنه؟

بله . ما در ایران چه کاریمون اصولیه که این باشه؟؟؟ وقتی می خواهند یه تیره خالص کار کنن این کار صد در صد انجام میدند ، تا از زمان و وقت جلو بیفتن .

بالا