علت این رفتار در اسب چیست ؟

یک کره مادیان 2 ساله است که قبلا در مانژ دم خود را بالا میگرفت ولی الان حدود 10 روز است که به طور ناگهانی بعد از یک شب کلا در همه اوقات در باکس و مانژ و هر موقعیت دیگر دمش را کاملا چسبانده لای پاها و حتی هنگام هیجان و یورتمه هم اصلا دم را بالا نمیاورد . در بررسی زیر دم و بین پاها هیچ مشکلی وجود ندارد و بسیار ترسو شده که احتمالا وضعیت دم ناشی از همان ترس است ؟ علت و راه چاره چیست ؟ ایا تا به حال کسی با این مشکل روبرو شده ؟ چه باید کرد ؟ ....

حامد

Member
بنظر من یک مدت اصلا از تو باکس بیرونش نیار و فقط با تیمار و نوازشهای طولانی بهش محبت کن و بهش اجازه بده دوباره به محیط اطرافش اعتماد پیدا کنه توی این شرایط اصلا تحریکش نکن چون ترس بیشتری تو دلش میشینه . احتمالا الان از ادمها هم فراریه ؟

aman_tsr

Member
نزدیش؟؟ زیر دم را باز هم نگاه کن لابه لای موهای دم را با دقت نگاه کن تورمی چیزی نداره ؟؟ ممکنه هست چیزی نیشش زده باشه در غیر اینصورت همون ترسی هست که گفتید البته به نظر بنده احتمالش ضعیفه که بهترین کار همونه که حامد گفته یه مدت مثلا یه هفته بیرون نیارش و فقط نوازشش کن تا کاملا بهت اعتماد کنه بعد هم خودت بیارش بیرون ببین چجوریه اما باز هم بررسی پشتش را انجام بده شاید هم تغذیه نامناسبی داشته و در نواحی پشت احساس سوزش یا دردی چیزی داره.

بنظر من یک مدت اصلا از تو باکس بیرونش نیار و فقط با تیمار و نوازشهای طولانی بهش محبت کن و بهش اجازه بده دوباره به محیط اطرافش اعتماد پیدا کنه توی این شرایط اصلا تحریکش نکن چون ترس بیشتری تو دلش میشینه . احتمالا الان از ادمها هم فراریه ؟

حامد جان دقیقا همینجوریه . یعنی از ادم خیلی میترسه . کوچکترین حرکت ادمای اطراف تحریکش میکنه . البته یک هفته قبل از این که این طور بشه به علت یک حرکت بد که انجام داد با شلاق در کپل در مانژ تنبیه شد > احتمال میدم به همین دلیل باشه .

ایا کسی قبلا با چنین موردی مواجه شده ؟ چه کار کردید >؟ در نهایت چه شد ؟ اساتید توضیح دهید لطفا....

خوردن شلاق یر روی کپل نژادهایی که دم گیر هستند مثل عرب و دره شوری و کرد باعث میشه این اتفاق بیفته و حتی اگه به این سرعت خودشو نشون نده باعث میشه اسب دم کج بگیره یا این حالتی خودشو نشون بده که اصلا نگیره.
شک بسیار سنگینی به این مادیان وارد کردید سعی کنید از باکس خارج نشه تا دویدن و حرکت با این مدل رو تکرار نکنه تا بتونه توی مدت زمان شاید طولانی فراموشش کنه.
شلاق رو به هیچ عنوان توی دید اسب نذارید و توجه کنید که اصلا نبینه شلاق رو.
با مهربانی و ملایمت برخورد کنید و نوازشش کنید به خصوص روی کپل اسبتون رو. (مواظب خودتون باشید)

این مورد برای من هم پیش اومده پادنا را قبل از اینکه بخرم خوب دم میگرفت اما الان که پیش منه دم نمیگیره تا الان حتی من بلند هم باهاش صحبت نکردم

ریما

New member
سلام
اگه رو انداز استفاده میکنی میتونه دلیلش این باشه. و اگه رواندازش روی دمشو بگیره این اتفاق میافته.

ریما جان سلام بعد از اینکه جل یا رواندازو برداشتیم و استفاده نکردیم درست میشه؟ چقدر طول میکشه؟

حامد جان دقیقا همینجوریه . یعنی از ادم خیلی میترسه . کوچکترین حرکت ادمای اطراف تحریکش میکنه . البته یک هفته قبل از این که این طور بشه به علت یک حرکت بد که انجام داد با شلاق در کپل در مانژ تنبیه شد > احتمال میدم به همین دلیل باشه .
سلام خدمت استاد اکبری بزرگ.این اسب یک ماه پیش سمش ترک خورده بعد نعل شده فکر کنم زیاد بهش ور رفتین واذیتش کردین خیلی شلوغ بازی در اوردین.شاید به نعل عادت کنه بهتر بشه به نظره من به حرفه حامد جان گوش کنید ویکم صبر کنید حل میشه..........به امید بهبودی این اسب زیبا.....با تشکر یا علی

فقط بهش محبت کنین.:blushsmiley:
احتمالا کسی کتکش زده.
اسب رو هیچ وقت نباید بزنی و برای تنبیه فقط در حد دعوا کردن.

بالا