یارش

مرضیه

Member
کسی فیلم تلوزیونی یارش رو که دیروز از شبکه ی 1 پخش شد دید؟!
فیلم راجع بع عشق مردم یکی از روستاهای ترکمن نشین به اسبی بنام "مله قوش" -اگه اشتباه ننوشته باشم - بود.
کسی این اسب رو میشناسه؟ اسب زیبایی بود ،آیا اسم واقعیش هم همینه؟ و تا چه حد داستان حقیقی بود؟؟
چیزی که برام جالب بود این بود که توی جیره ی غذاییش چیزای جالبی دیده میشد!!! من کامل ندیدم ،شاید هم دارم اشتباه میکنم،تخم مرغ، عسل ، خرما!!!!!!! :eek:
اگه چنین چیزی هست یا اشتباه میکنم بگید که بدونم... :D

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
مرضیه گفت:
کسی فیلم تلوزیونی یارش رو که دیروز از شبکه ی 1 پخش شد دید؟!
فیلم راجع بع عشق مردم یکی از روستاهای ترکمن نشین به اسبی بنام "مله قوش" -اگه اشتباه ننوشته باشم - بود.
کسی این اسب رو میشناسه؟ اسب زیبایی بود ،آیا اسم واقعیش هم همینه؟ و تا چه حد داستان حقیقی بود؟؟
چیزی که برام جالب بود این بود که توی جیره ی غذاییش چیزای جالبی دیده میشد!!! من کامل ندیدم ،شاید هم دارم اشتباه میکنم،تخم مرغ، عسل ، خرما!!!!!!! :eek:
اگه چنین چیزی هست یا اشتباه میکنم بگید که بدونم... :D
خرما که طبیعیه، خیلیها استفاده میکنند

sohrab

Active member
تخم مرغ و عسل هم به اسبای عزیز دردونه! میدن.
البته بیشتر برای نشون دادن علاقه و شاید ... چون به نظر نمیاد سیستم گوارش اسب برای هضم تخم مرغ و عسل ساخته شده باشه
غذایی که خیلی لذیذ و مورد علاقه اسب هست و انرژی زا هم هست، مخلوط جو و کشمشه . البته نسبتا گرون در میاد

تخم مرغ کامل ترين غذاست و خواص زيادي داره چون قابليت تبديل شدن به يک موجود زنده را داره و همه موارد مورد نياز بدن در آن هست. براي کره ها روزي يک تا دو تاي آن توضيه ميشه و مفيده.
خرما هم که زياد مصرف ميشه و عسل را کمتر را ديدم ولي بعيد نيست هرچند که به روتيني خرما نيست.
البته ترکمن هاي قديم جيزه هاي مقوي و کم حجم ديگه اي هم مثرف مي کردن که مختص آنها بوده. مثلا" پليت چربي گوسفند به اسباشون مي دادند که بسيار انرژي زا و کم حجم بوده. يا جو را با روغن سرخ مي کردن و به اسب مي دادن که هم قابل هضم تر ميشده هم انرژي زيادي داشته. مصرف چربي امروزه در صنعت خوراک دام رايج شده پودر چربي گياهي تا 5% کنسانتره قابل استفاده است و فوق العاده خوب جواب ميده. هر چند که قيمت بالايي داره اما اثر بسيار خوبي داره. براي مصارف موقتي از همين روغن مايع گياهي هم مي شه استفاده کرد.

DADAR

Member
مسلما روش ها و جیره های سنتی زیادی در قدیم بوده و هنوز هم هست ولی فکر میکنید چند درصدشون توجیه علمی میتونه داشته باشه؟ ؟ ؟

خیلی از این جیره های سنتی واقعا کارساز هست حتی بعضی از داروها و روش درمان های سنتی. . . . . . ولی چه خوب که بشه از لحاظ علمی هم روشون کار کرد.

Dr_Ghaffari

Active member
دوستان من ! سلام . شخصا برای تقویت کره خودم از شیر گاو + عسل + تخم مرغ استفاده می کنم و در 45 روز رشد فوق العاده ای داشته است و متوسط روزانه 2 کیلومتر تاخت زده است . جیره اضافه بر شیر مادرش شامل روزانه یک لیتر شیر گاو + 50 گرم عسل + یک عدد تخم مرغ می باشد .
علاوه بر این شربت مولتی ویتامین نیز به آن اضافه می کنم . و بسیاری دیگر فکر می کنم اگر عکس جدید اضافه کنم آن را با کره 3 ماهه اشتباه بگیرید .

مرضیه

Member
تخم مرغ و عسل هم به اسبای عزیز دردونه! میدن.
دوستان من ! سلام . شخصا برای تقویت کره خودم از شیر گاو + عسل + تخم مرغ استفاده می کنم و در 45 روز رشد فوق العاده ای داشته است و متوسط روزانه 2 کیلومتر تاخت زده است . جیره اضافه بر شیر مادرش شامل روزانه یک لیتر شیر گاو + 50 گرم عسل + یک عدد تخم مرغ می باشد .
علاوه بر این شربت مولتی ویتامین نیز به آن اضافه می کنم . و بسیاری دیگر فکر می کنم اگر عکس جدید اضافه کنم آن را با کره 3 ماهه اشتباه بگیرید .
وای...عجب کره ی عزیز دردونه ای... ;D :D

مرضیه

Member
ممنون دوستان از اطلاعاتتون.
دکتر بسیاری دیگر منظورتون شربت های تقویتی هست؟
کسی راجع به خود اسب چیزی نمیدونه؟!

Dr_Ghaffari

Active member
مرضیه گفت:
ممنون دوستان از اطلاعاتتون.
دکتر بسیاری دیگر منظورتون شربت های تقویتی هست؟
کسی راجع به خود اسب چیزی نمیدونه؟!
در قدیم ترکمنها از ترکیب آرد و روغن حیوانی و شیر و عسل و تخم مرغ کنسانتره خمیری ویژه ای درست می کردند که برای تغذیه اسبها بویژه در سفرهای طولانی استفاده می کرده اند ولی امروزه متداول نیست.
همانگونه که می دانید اسبها معده دار هستند و غذاهای هیدرات کربنی با درصد بالایی جذب می شوند ولی تقریبا 80% علوفه خورده شده را دفع می کنند .

ناشناس

Active member
جمعه که گذشت فیلم تلوزیونی به اسم یارش پخش شد که داستان فیلم حول زندگی پیرمردی ترکمن است که اسبی به نام مله قوش دارد و خود مربی گری اسب را انجام میدهد تا برای مسابقه آماده شود ولی فرزند خانواده‌اي مي‌خواهد با فروش اسب كه تنها وسيله امرار معاش خانواده است!، يك موتورسيكلت بخرد كه با موانعي از سوي خانواده مواجه مي‌شود و در آخر اين مشكلات برطرف مي‌شود

محمدهادي نامور به عنوان نویسنده و کارگردان “احمد فتحي” به عنوان تهيه كننده، “علي معصومي” مدير توليد و برنامه‌ريز و “مسعود امامي” به عنوان مدير فيلمبرداري نام برد. از بازيگران اصلي اين تله فيلم نيز، “عنايت بخشي”، “جمال جلالي”، “مهتاج نجومي”، “عارف لرستاني”، “علي يزداني”، “يحيي ديواني”، “عليرضا پورمحمد”، “الله‌قلي نظري” و “غلام رضائي

بعد از مدت ها صدا سیمای مرکز گلستان فیلمی در مورد زندگی ترکمن ها که بسیار قابل تامل است

اول چیزی که در فیلم از نگاه یک ترکمن توی ذوق می زند لهجه عجیب فیلم است ، بازیگران فیلم که همگی در فیلم درنقش ترکمن هستند با زبان شیرین فارسی و لهجه ترکمنی صحبت می کنند که کمی خنده دار به نظر میرسد آدم هایی که با لباس ها و گریم ترکمن وقتی به هم می رسند آرمادا می گوییند! و در آخر با یک خوش ! از هم سر وته قضیه را هم می آورند

نکته دیگه خط داستانی ضعیف این فیلم بود داستان حول محور علاقه وعشق یک ترکمن به اسبش است که چندین داستان فرعی نیز در فیلم وجود داشت در مورد موضوعاتی از قبیل عشق، صید غیر مجاز خاویار ، فقر است

موضوع عشق و علاقه ترکمن ها به اسب چیزی است که بارها در فیلم های مختلف دست مایه قرار گرفته اما در این فیلم این علاقه پیر مرد لوث شده و غیر قابل قبول نشان می دهد پیرمرد فیلم در حالی که به علت عارضه قلبی در بیمارستان بستری است و رو به موات است از اسبش می پرسد

هر چند در این سال های بعد انقلاب فیلم ها و سریال های کمی در مورد ترکمن ها ساخته شده اما همین فیلم و سریال ها ساخته شده هم دارای ضعف های فراوان بوده که کمتر توفیق یافتد و به چشم آمده اند

نکته ای که این چند ساله در مورد فیلم هایی که در مورد ترکمن ها و ترکمنصحرا ساخته شده و بیشترفیلم ها به اون دوچار بودند برداشت سطحی از فرهنگ غنی ترکمن است که معلول نداشتن مطالعه عمیق و مشاوران قوی است به همین خاطر اغلب محصول فیلمی دسته چندمی است که به جای معرف فرهنگ ترکمن بودند مخرب است

به طور خاص در مورد فیلم یارش وقتی قرار باشد کارگردان فیلمی سفارشی برای سازمان با موضوع اسب و ترکمن بسازد قضیه بغرنج تر می شود محصول فیلمی پر ازضعف چندین داستان فرعی که هیچ نسبتی با فیلم ندارند و در آخر هم به جایی نمی رسند

باشد که روزی کارگردانی بزرگ و نامی به دور از تعصب و وابستگی فیلمی در خور ترکمن بسازد

پیوست ها

• atash7.jpg
    atash7.jpg
    42.9 کیلوبایت · بازدیدها: 23
  • atash7.jpg
    atash7.jpg
    42.9 کیلوبایت · بازدیدها: 22
بالا