09124608266

  • سیلمی عرب خالض ایرانی دوران1
  • سیلمی عرب وارداتی Is erpo
  • سیلمی ترکمن آخال تکه Oral
  • سیلمی عرب وارداتی Honnors

با حمایت دولت، چوگان قزوین احیا می شود

حسین قنبری با اشاره به اینکه در حال انجام کارهای اجرایی زمین چوگان قزوین هستیم، اظهار کرد: زمین چوگان قزوین واقع در روستای نجف‌آباد این شهر قرار دارد و این زمین را سه سال گذشته اداره ورزش و جوانان قزوین به هیئت چوگان قزوین برای ساخت زمین چوگان اختصاص داد.

قنبری مساحت زمین چوگان قزوین را 12 هکتار اعلام کرد و افزود: ساخت این زمین از مصوبات دور سوم سفر ریاست جمهوری به استان قزوین است و استاندار قزوین نیز بر ساخت زمین چوگان قزوین اصرار دارند.

وی اضافه کرد: آماده‌سازی زمین چوگان قزوین به اعتباری بالغ بر 500 میلیون تومان نیاز دارد و رایزنی‌هایی با فدراسیون چوگان، استانداری و اداره ورزش و جوانان قزوین شده است.

رئیس هیئت چوگان قزوین سنخیت رشته چوگان با رشته سوارکاری را بسیار زیاد دانست و بیان کرد: ورزشکاران رشته چوگان ابتدا باید سوارکاران خوبی باشند تا بتوانند در رشته چوگان فعالیت کنند.

قنبری ادامه داد: برخی ورزشکاران چوگان قزوین به دلایل و مشکلات مختلف برای استان‌های دیگر بازی می‌کنند و در عضویت تیم‌های غیربومی هستند.

وی با تأکید بر اینکه ورزش چوگان ورزشی ملی است، خاطرنشان کرد: ورزش چوگان با خاطرات ایرانیان عجین است و از ورزش‌های تاریخی ایران به شمار می‌آید پس باید از ورزش ملی و حماسی چوگان به خوبی نگهداری کنیم.

رئیس هیئت چوگان قزوین عنوان کرد: در حال حاضر اعراب می‌خواهند ورزش چوگان را به نام خود ثبت کنند و این میراث فرهنگی ایرانیان را بگیرند.

قنبری با بیان اینکه ورزش چوگان در قزوین قدمت تاریخی دارد، تصریح کرد: اسنادی موجود است که کنار سر درب عالی‌قاپو در خیابان سپه شهر قزوین دروازه‌های زمین چوگان بوده است و سفیر اسپانیا نیز در خاطراتش نام این زمین را آورده است و بسیاری از شخصیت‌های بزرگ در زمین قدیم چوگان قزوین بازی کرده‌اند.