بكار گيري روشهاي تشخيص تكميلي در اسب- بخش 1.

اگر يافته هاي مشاهده شده در خلال معاينه فيزيكي به تعين موقعيت روند بيماري كمك نمايد در مرحله بعد مي با يست كار با تمركز بر ان روند ادامه بايد مثلا اگر اسبي با تاريخچه سرفه در معاينه با گوشي نيز افزايش تعداد تنفس و خس خس سينه داشته باشد اقدام بعدي در جهت تشخيص تكميلي بايد در بر گيرنده ازمايش سيتولوژيك خلط و كشت ميكروبي ان ، راديوگرافي از سينه ، تابلوي خون و تعين ميزان فيبرينوژن باشد.
نمونه خون بايد براي تعين نمودار خون ، ميزان فيبرينوژن ، مشخصات شيميايي ارسال گردد.
اين ازمايشات به تعين وجود حالت التهابي يا عفوني كمك مي كند. در اسبهايي با التهاب حاد ممكن است افزايش لكوسيت ها ، نوتروفيل ها ، منوسيت ها ، افزايش فيبرينوژن خون تا ظاهر گردد. در حالات التهابي مزمن ممكن است شمارش افتراقي گلبولهاي سفيد به وضعيت طبيعي باز گردد ولي اغلب غلظت فيبرينوژن همچنان بالا مي ماند و همچنين امكان بوجود امدن كم خوني ناشي از بيماريهاي مزمن اسبهاي مبتلا به حالات التهابي مزمن وجود دارد.
.
در اسبهاي مبتلا به كاهش وزن ارزشمند ترين ازمونهاي بيوشيميايي سرم عبارتند از:
اندازه گيري كراتينين ، ازت اوره خون (B.U.N) ، انزيمهاي كبدي (سوربيتول دهيدروژناز و گاماگلوتاميل ترنسفراز) ، بيلي روبين ، البومين و گلوبولين.
ازمونهاي مقدماتي ازمايشگاهي براي ارزيابي وضعيت اسب مبتلا به عارضه كاهش وزن
.
آزمايشهاي ديگرشامل:
ازمايشهاي تجزيه ادرار، الكتروفورز سرم، ازمايش سلولهاي مايع صفاقي ، و ازمايشات عملكرد جذب معدي – روده اي مي گردد.
.
نتايج بدست امده از تستهاي ازمايشگاهي اوليه چگونگي به كار گيري روشهاي تشخيصي بعدي را مشخص مي كند مثلا چنانچه حداقل اطلاعات اوليه افزايش مشخص فعاليت انزيمهاي كبدي را اشكار مي كند ارزيابي بعدي ممكن است شامل اولترا سونوگرافي و بيوبسي كبد باشد.
اگر در مورد اسبي مشخص شده كه حالت ازتمي و ايزوستنوريك دارد، در ان صورت بايد ازمايشات در جهت تشخيص تفريقي اين نارسايي مزمن و نارساييهاي كليه انجام پذيرد و اين ازمايشات بايد شامل اولتراسونوگرافي كليه و اندازه گيري الكترو ليتهايي كه به مقادير جزئي در ادرار ترشح مي شود و ميزان بعضي انزيمها در ادرار باشد.
اگر چنانچه شكي نسبت به وجود يك روند التهابي بر اساس افزايش فيبرينوژن يا تعداد گلبولهاس سفيد (wbc) وجود دارد نمونه گيري و بررسي مايع صفاقي و نيز راديوگرافي از سينه الزامي است نمونه گيري از مايع جنب نيز ممكن است به منظور شناسايي كانون التهاب انجام مي شود .
چنانچه در يك يا هر دوي اين حفرات (سينه و شكم) التهاب چركي تشخيص داده مي شود مايعات نمونه برداري شده از انها را بايد جهت كشت ميكروبي و تعين حساسيت انتي بيوتيكي به ازمايشگاه ارسال كرد .
اما در صورتي كه هيچ مساله غير طبيعي در معاينات فيزيكي و يا بررسيهاي ازمايشگاهي مقدماتي يافت نشد و هيچ نكته اي در خصوص نگهداري و مديريت نامناسب اسب در تاريخچه وجود نداشت انگاه ازمايشهاي اخنصاصي جذب معدي- روده اي براي تعين وجود سندرمهاي سوء جذب توصيه مي شود.
اين ازمايشات معمولا يا شامل گلوگز خوراكي ويا ازمايش جذي گزيلوز مي باشد.
.

جناب سلطانی از مطلب فوق این برداشت میشه که روشهای تشخیص تکمیلی در اسب ،زمانی تحقق می یابد که معاینه فیزیکی و آزمایشات اولیه یا آثار بیماری بصورت ظاهری در اسب مشخص شده و منجر به آزمایشات تخصصی گردد اما در مورد قسمت آخر مطلب شما چه منطقی در این امر وجود دارد که با توجه به عدم وجود مسئله ای غیر طبیعی در معاینات فیزیکی یا آزمایشات ابتدایی و نداشتن هیچ سابقه ای مبنی بر نگهداری و مدیریت نامطلوب اسب،آزمایشات تخصصی معده و روده انجام شود؟؟؟

احسان

Active member
خير اين آزمايشات از همان اول بايد انجام بشه ولی شما هزينه هاش رو متقبل ميشی که اسب داری
شما که اسب داريد پول ويزيت يک دکتر رو هم نميديد وای به وقتی که ما بگيم بايد اين آزمايشات انجام بشه ميگند طرف هيچی نميفهمه

احسان

Active member
امين جان منبع اين مطلب رو هم بزار که اون دکتر بيچاره که عمر و سرمايه خودش رو گذاشته تا اين اطلاعات رو نگارش کنه و کسب کنه هم تشوييق بشه
چون اين ها در حد کاردان پرورش اسب نيست:blinksmiley:

امين جان منبع اين مطلب رو هم بزار که اون دکتر بيچاره که عمر و سرمايه خودش رو گذاشته تا اين اطلاعات رو نگارش کنه و کسب کنه هم تشوييق بشه

حالا شما آقای دکتر یه زحمتی بکشید اول اصل جواب رو بدید که ببینم بالاخره این آزمایشات چرا باید انجام بشه تا بعد برسیم به حق ویزیت شما و حق الوکاله ما.
چون دقیقا" حق الوکاله هم بعد از گرفتن حکم به نفع موکل در دادگاه یه جورایی مثل حق الزحمه شما میشه ،می خواهید خیلی خودتون رو ناراحت نکنید.

احسان

Active member
اين يه قلم و خوب نيومدی وکيل جان

من اول حق ويزيتم رو ميگيرم بعد اسب رو ويزيت ميکنم (*_^)

احسان

Active member
بايد انجام بشه
ديگه من دکتر هستم من تشخيص ميدم چی خوبه چی بده شما فکر کن داری با انجام اين آزمايشات به اسبت کمک ميکنی
براش خوبه

بايد انجام بشه
ديگه من دکتر هستم من تشخيص ميدم چی خوبه چی بده شما فکر کن داری با انجام اين آزمايشات به اسبت کمک ميکنی
براش خوبه
ببینید منظور من از این سوال چیز دیگه است، من میگم وقتی اون علائم ظاهری و موارد مشکوک وجود نداره چطور میشه یک دفعه رفت سراغ یه آزمایش تخصصی روده یا معده.
یک آلارمی باید باشه که اول از آزمایشات ابتدایی شروع کنیم تا برسیم به آزمایشات تخصصی. وقتی نیست؟؟؟؟؟؟
جدا از تشخیص جنابعالی لطفا" از لحاظ علمی توضیحش رو بدید، ممنون.

احسان

Active member
خوب ببينيد اينها آزمايشات تکميلی هست و حتماً بايد يک دليلی وجود داشته باشه تا اين آزمايشات رو انجام بديم ما هم همين رو ميگيم تو اين نوشته هم همينه ميگه که اگر علايم لاغری وجود داره و شما دندانها رو چک ميکنی جيره غذايی رو چک ميکنی ميبينی مشکل از اين ها نيست پس بايد بريم به طرف دستگاه کبد و ميآن آزمايشات بيوشيمايی سلامت کبد رو انجام ميدند اما شما خودت هر چند ماهی نميری يک چکاپ و يک آزمايش خون نميدی؟ اين هم يک دليل ميشه برای انجام اين آزمايشات هيچ مشکلی هم شما نداريد ولی بازم ميريد آزمايش خون ميديد
البته بسته به تجربه دکتر هم داره خودش متوجه ميشه که مشکل جای ديگه هست يا حتی بدون آزمايش يه عفونت مزمن رو هم متوجه ميشه اينها بيشتر کار آکادمکی و علمی هست تا عملی

ولی مثلاً تو برخی بيماری ها حتماً بايد آزمايشات خون و تشخيصهای تکميلی انجام بديم مثل بيماريهای کليوی و دستگاه ادراری
مثلاً من خودم يک جراحی شکستگی رو برای يک شخصی انجام ميدم که طرف به فکر اسبش باشه نه اينکه بگه دکتر من به شما 6 ميليون ميدم شما اين اسبو جراحی کن من انجام نميدم چرا چون اگه من اين آقا فکرش اشتباهه فکر ميکنه پول همکار ميکنه ولی نميدونه بايد بعد از جراحی به اسبش برسه نرسينگ کنه اسبشو ولی يک شخصی هست پولم نداره ولی هرکاری بگی انجام ميده سر ساعت دارو رو ميده سر ساعت بانداژ رو عوض ميکنه کار واسه اين شخص ارزش داره
اينجام همينه برا تشخيص بهتر و درمان بهتر اين آزمايشات انجام بگيره بهتره ولی کو مرد عمل يک پنومونی ساده رو طرف ميگه ولش کن خودش خوب ميشه واسه اينکه نميخاد 40 50 تومان پول دارو بده
مثلاً من يک کيسی داشتم يک کره بود که مشکل کليوی داشت بش گفتم بايد آزمايش خون و ادرار بديم طرف گفت ولش کن
منم هيچ نسخه يا دارويی ندادم پس فرداش به يک دکتر گاو پزشک تل زده بود کلی آنتی بيوتيک و تقويتی براش نوشته بود اخرم کره خوب نشد ديگه خبر ندارم مرد يا زندس

انجام اين آزمايشات برای بهتر شدن اسب شما خوبه و بهتره انتخابش با خود شماس من هر انچه شرط ميگم اسب ماله شماس تصميمش با شماس که چيکار کنی

علی واحدی

Active member
خير اين آزمايشات از همان اول بايد انجام بشه ولی شما هزينه هاش رو متقبل ميشی که اسب داری
شما که اسب داريد پول ويزيت يک دکتر رو هم نميديد وای به وقتی که ما بگيم بايد اين آزمايشات انجام بشه ميگند طرف هيچی نميفهمه

بايد انجام بشه
براش خوبه

دکتر جان یه جورایی فکر نمیکنید که به تمام مالکین اسب دارید توهین میکنید. در مورد اول و دوم شما باید بعرض برسونم که من و خیلی از بچه های دیگه برای آزمایشاتیکه دکتر تجویز میکنه نمونه خون با هر چیز دیگه ای رو میبریم آزمایشگاه انسانی که هزینشم خیلی سنگین تره ولی دقتش بیشتره و دکترای ما هم حق ویزیتشون رو پس از مداوای کامل اسب میگیرن مثل جناب دکتر رضا خانی و دکتر طباطبایی که استا دان شما بوده اند.
راجع به موردسومم مالک اسب موظف نیست که تشخیص شما رو قبول کنه چون اگه تجربه سوارکاریش زیاد باشه و به گفته ها و نظر شما شک کنه میتونه با دکترهای دیگری هم مشورت کنه. با تقدیم احترام علی واحدی.

احسان

Active member
شما درست ميگی آقای واحدی من اشتباه ميگم بايد در نظر ميگرفتم که شما استاد سوارکاری مربی پرش متخصص در درمان اسب های بيمار(درمان با فلونکسين) اينجا هستيد
که متاسفانه يادم رفت:rolleyessmileyanim:
فقط يادم باشه يک عکس هست از سواری شما رويه مانع بعداً اتچ کنم دوستان بيشتر با مهارت شما در سواری آشنا بشند لااقل در اين زمينه که زمينه کاری شماست :confused:و برای ما مطلب ميزاريد

علی واحدی

Active member
شما درست ميگی آقای واحدی من اشتباه ميگم بايد در نظر ميگرفتم که شما استاد سوارکاری مربی پرش متخصص در درمان اسب های بيمار(درمان با فلونکسين) اينجا هستيد
فقط يادم باشه يک عکس هست از سواری شما رويه مانع بعداً اتچ کنم دوستان بيشتر با مهارت شما در سواری آشنا بشند لااقل در اين زمينه که زمينه کاری شماست :confused:و برای ما مطلب ميزاريد

حتما این کارو بکنید چون بچه ها هم با رفتار ها و گفتمانهای شما کاملا آشنایی دارند:winksmiley02:

احسان

Active member
دنبال کل کل هستيا :blinksmiley:

اما بايد با يکی کل کرد که ارزشش رو داشته باشه پس من بيخيال تو ميشم:winksmiley02:

علی واحدی

Active member

دلیلش توی همون تاپیک توضیح داده شده جناب که از سوارکاری و حوادثش و مواردیکه دریک مسابقه برای یک پرشکار رخ میده بیخبری. جناب شکی هم در جام ارگ جدید سال 86 بطور خنده داری از اسب زمین خوردند ولی این چیزی از علم و سوارکاری زیبای ایشان کم نمیکنه.
کسانیکه باید سواری منو دیده باشند دیدند و عکسهاشم از 7 سالگی تا 40 سالگی دیدن. تو که جای خود داری :dodgy:

احسان

Active member
lol :laughingsmiley:
من که ميدونم مشکل تو چيه همش ميخوای ثابت کنی که تو خيلی واردی تو يک نفر هستی تو اسب و سوارکاری
بابا تو کارت درسته خيلی واردی اصلاً تو پرشکار و اسب سوار مقام داره المپيک هستی
فقط تو کارايی که بهت وارد هست دخالت کن دوست عزيز
اين همه مطلب درست يا غلط گذاشتی تو سوارکاری من بتو اصلاً گفتم چرا به کاره خودت برس دوست 40 ساله من
هرچی هم من مينويسم تکرار نکن مردی همون اول بنوييس

جناب سلطانی از مطلب فوق این برداشت میشه که روشهای تشخیص تکمیلی در اسب ،زمانی تحقق می یابد که معاینه فیزیکی و آزمایشات اولیه یا آثار بیماری بصورت ظاهری در اسب مشخص شده و منجر به آزمایشات تخصصی گردد اما در مورد قسمت آخر مطلب شما چه منطقی در این امر وجود دارد که با توجه به عدم وجود مسئله ای غیر طبیعی در معاینات فیزیکی یا آزمایشات ابتدایی و نداشتن هیچ سابقه ای مبنی بر نگهداری و مدیریت نامطلوب اسب،آزمایشات تخصصی معده و روده انجام شود؟؟؟
نتايج بدست امده از تستهاي ازمايشگاهي اوليه چگونگي به كار گيري روشهاي تشخيصي بعدي را مشخص مي كند مثلا چنانچه حداقل اطلاعات اوليه افزايش مشخص فعاليت انزيمهاي كبدي را اشكار مي كند ارزيابي بعدي ممكن است شامل اولترا سونوگرافي و بيوبسي كبد باشد.
اگر در مورد اسبي مشخص شده كه حالت ازتمي و ايزوستنوريك دارد، در ان صورت بايد ازمايشات در جهت تشخيص تفريقي اين نارسايي مزمن و نارساييهاي كليه انجام پذيرد و اين ازمايشات بايد شامل اولتراسونوگرافي كليه و اندازه گيري الكترو ليتهايي كه به مقادير جزئي در ادرار ترشح مي شود و ميزان بعضي انزيمها در ادرار باشد.
اگر چنانچه شكي نسبت به وجود يك روند التهابي بر اساس افزايش فيبرينوژن يا تعداد گلبولهاس سفيد (wbc) وجود دارد نمونه گيري و بررسي مايع صفاقي و نيز راديوگرافي از سينه الزامي است نمونه گيري از مايع جنب نيز ممكن است به منظور شناسايي كانون التهاب انجام مي شود .
چنانچه در يك يا هر دوي اين حفرات (سينه و شكم) التهاب چركي تشخيص داده مي شود مايعات نمونه برداري شده از انها را بايد جهت كشت ميكروبي و تعين حساسيت انتي بيوتيكي به ازمايشگاه ارسال كرد .
اما در صورتي كه هيچ مساله غير طبيعي در معاينات فيزيكي و يا بررسيهاي ازمايشگاهي مقدماتي يافت نشد و هيچ نكته اي در خصوص نگهداري و مديريت نامناسب اسب در تاريخچه وجود نداشت انگاه ازمايشهاي اخنصاصي جذب معدي- روده اي براي تعين وجود سندرمهاي سوء جذب توصيه مي شود.
اين ازمايشات معمولا يا شامل گلوگز خوراكي ويا ازمايش جذي گزيلوز مي باشد.

با تشکر از شما فروغ خانوم.
فکر کنم اگه یه دفعه دیگه دقت کنین جواب سوال رو میگیرین...

.

آقای دکتر فرمودن آزمایشات باید از اول انجام بشه، پس یجورایی مطلب بالا تکذیب می‌شه توسط دکتر احسان. من معذرت می‌خوام از شما

نترس احسان جان منبعش موثقه. شما نگران روزی بنده خدا نباش.
آره کار کاردان پرورش اسب نمیتونه باشه.فقط میتونه کار یه دامپزشک با تجربه و با سواد باشه،

یه جورایی بازار گرمی‌ نیست؟

بايد انجام بشه
براش خوبه
آره شما دکتری.
اما نمی‌شه که ما هرچی‌ خواستیم فکر کنیم.خیلی‌ بد می‌شه اونوقت. ما اولش فکر می‌کنیم و یه دامپزشک خوب و باتجربه پیدا می‌کنیم و دیگه فکر نمی‌کنیم

خوب ببينيد اينها آزمايشات تکميلی هست و حتماً بايد يک دليلی وجود داشته باشه تا اين آزمايشات رو انجام بديم ما هم همين رو ميگيم تو اين نوشته هم همينه ميگه که اگر علايم لاغری وجود داره و شما دندانها رو چک ميکنی جيره غذايی رو چک ميکنی ميبينی مشکل از اين ها نيست پس بايد بريم به طرف دستگاه کبد و ميآن آزمايشات بيوشيمايی سلامت کبد رو انجام ميدند اما شما خودت هر چند ماهی نميری يک چکاپ و يک آزمايش خون نميدی؟ اين هم يک دليل ميشه برای انجام اين آزمايشات هيچ مشکلی هم شما نداريد ولی بازم ميريد آزمايش خون ميديد
البته بسته به تجربه دکتر هم داره خودش متوجه ميشه که مشکل جای ديگه هست يا حتی بدون آزمايش يه عفونت مزمن رو هم متوجه ميشه اينها بيشتر کار آکادمکی و علمی هست تا عملی

ولی مثلاً تو برخی بيماری ها حتماً بايد آزمايشات خون و تشخيصهای تکميلی انجام بديم مثل بيماريهای کليوی و دستگاه ادراری
مثلاً من خودم يک جراحی شکستگی رو برای يک شخصی انجام ميدم که طرف به فکر اسبش باشه نه اينکه بگه دکتر من به شما 6 ميليون ميدم شما اين اسبو جراحی کن من انجام نميدم چرا چون اگه من اين آقا فکرش اشتباهه فکر ميکنه پول همکار ميکنه ولی نميدونه بايد بعد از جراحی به اسبش برسه نرسينگ کنه اسبشو ولی يک شخصی هست پولم نداره ولی هرکاری بگی انجام ميده سر ساعت دارو رو ميده سر ساعت بانداژ رو عوض ميکنه کار واسه اين شخص ارزش داره
اينجام همينه برا تشخيص بهتر و درمان بهتر اين آزمايشات انجام بگيره بهتره ولی کو مرد عمل يک پنومونی ساده رو طرف ميگه ولش کن خودش خوب ميشه واسه اينکه نميخاد 40 50 تومان پول دارو بده
مثلاً من يک کيسی داشتم يک کره بود که مشکل کليوی داشت بش گفتم بايد آزمايش خون و ادرار بديم طرف گفت ولش کن
منم هيچ نسخه يا دارويی ندادم پس فرداش به يک دکتر گاو پزشک تل زده بود کلی آنتی بيوتيک و تقويتی براش نوشته بود اخرم کره خوب نشد ديگه خبر ندارم مرد يا زندس

انجام اين آزمايشات برای بهتر شدن اسب شما خوبه و بهتره انتخابش با خود شماس من هر انچه شرط ميگم اسب ماله شماس تصميمش با شماس که چيکار کنی
بله بله...

قدیما میگن: هرکسی نتونه کمبود خودش رو جبران کنه شروع می‌کنه به عیب یابی‌ و تمسخر دیگران که البته زهی خیال باطل...

معلومه کی‌ دنبال کل کله...

lol :laughingsmiley:
من که ميدونم مشکل تو چيه همش ميخوای ثابت کنی که تو خيلی واردی تو يک نفر هستی تو اسب و سوارکاری
بابا تو کارت درسته خيلی واردی اصلاً تو پرشکار و اسب سوار مقام داره المپيک هستی
فقط تو کارايی که بهت وارد هست دخالت کن دوست عزيز
اين همه مطلب درست يا غلط گذاشتی تو سوارکاری من بتو اصلاً گفتم چرا به کاره خودت برس دوست 40 ساله من
هرچی هم من مينويسم تکرار نکن مردی همون اول بنوييس

نه تو کارت خیلی‌ درسته....

مطلب غلط گذاشتن عیب نیست چون ممکن اتفاق بیفته و تصحیح می‌شه، اما چیزای دیگه عیبه و ممکنه تصحیحم نشه ...!

در ضمن من از علی‌ آقا معذرت می‌خوام جواب پستاشون رو دادم،

احسان

Active member
چندتا پست اولم جنبه شوخی داشت با خانم فروغ اما اين آقای واحدی امد جلوی بعضی ها خودی نشان بده و مثلاً مارو خراب کنه و ميبينيد که پست هارو به کجا کشيد يادم هست تو قسمت سوار کاری شيراز هم هيمين ايشان بودن که اون جريان رو بوجود آوردن حالا بيخيال

تو امين جان بهتر نيست ديگه کشش ندی دو روزه امدی تو سايت زياد حرص نخور ادامه مطلب رو بزار