دلدرد اسهال مرگ

احسان

Active member
سلام دوستان من اين چند روزه گذشته چند تا کيس با اين علايم داشتم که همه منجرب به مرگ اسب شده در نهايت لطفاً مراقب باشيد

اسب ها ابتدا دلدرد خفيف تا سختی از خود نشان ميدادند بعد از چند روز دچار اسهال ميشدند و بعد از حتی درمان اسب ها ميمردند
من هر گونه ازمايش و هرگونه دارو درمانی را هم که بگيد امتحان کردم ولی 4 تا کيسم با اين علايم همه مردند اخر هم هيچی نفهميدم حتی بعد از کالبد شکافی اگر رو
لطفاً اگر علايم دلدرد ديدید اين چند وقت خودتان سر از خود درمان نکنيد به دامپزشک اطلاع بدهيد به نفع خودتان هست با من هم اگر خواستيد ميتوانيد به همراه دامپزشکتان مشاوره کنيد
ولی من در نهايت فکر ميکنم يک عفونت باکتريای مقاوم به درمان هست حالا ديگه نميدونم چی بشه
البته اين چندتا کيس هم مالکانشان خودشان ادعای دکتری و حتی بهتر بلد بودن از دکتر ها را داشتند و خودشان هر نوع دارويی که بگيد استفاده کرده بودند مخلوط با هم و اخر هم به من مراجعه کردن که هيچ نتيجه نگرفتيم در کل مراقب باشيد اوه يادم رفت راستی اين چندتا اسب قبلاً همه با يک اسب عرب عراقی که به تازگی ايران امده بود ارتباط داشتند ولی اينا همش فرضيه هست باز هم ميگم درمان سر از خود نکنيد

سلام
یعنی این چند تااسب بااون اسب وارداتی داخل یک اصطبل بودن وبعد جداشدند ویاالان هم درون یک اصطبل هستند.؟
به غیرازدلدردواسهال علامت دیگری هم داشتند؟آبریزش یا....وشکل مرگ؟

احسان

Active member
آره مالکاشون کنار اين اسب عراقی ميرند و ميآند و و تو سواری هم 2 تاشون با اون بودند
اين ديروزی که استفراغ هم داشت که ديگه مربوط به پارگی معده بود
نه فقط دلدرد و اسهال رو ميشد ديد چون همه دارو گرفت بودند و کلاً علايم ديگه بوسيله دارو رو پوشانی شده بود
يکی از اينها قلبش جالب ميزد 5 تا ضربان ميزد 3 تا نميزد دوباره 5 تا ميزد:eek:hno-smiley02::laughingsmiley:

دکتر
تو یه مورد با اسبی روبروشدم که ده دقیقه قبل ازاتفاق که پیش اسب بودم بسیارعصبی بودوهیچ نشانه ای ازدل دردویا ناتوانی ادراری نداشت وپس ازترک اسب به خیابون نرسیده بودم که بهم خبر دادن که اسب تو باکس خودش روزمین کوبیده وازدرد به خودش می پیچه.
باحضور دامپزشک وتسکین درد وسرم تراپی ,بااسبی مواجه بودیم که قادر نبود پاها وبخش خلفی رو حرکت بده وهیچ نشانه ای ازدرد شکستگی در مفاصل ویاستون فقرات به صورت ظا هری نداشت ولی بسیار خفیف به شوک برق بر روی عضلات کمر واکنش نشان می دادوعضله را منقبض می کرد وپس از 12ساعت سعی کردیم که او را با کمک جرثقیل بر روی پا بایستانیم وبه هیچ وجه اشتهایی به خوردن نداشت.
باکمک برس وجل به زیر قفسه سینه سعی بر رو پا ایستادنش کردیم ولی به هیچ وجه قادرنبودوزنی رو بر روی پاها تحمل کنه وپاها مثل پاندول آزاد بود دفع ادرار داشت ولی مدفوع خیر.
در نهایت بعد از سه روزمجبور به خلاص کردنش شدیم با توجیه سکته !!!!!
ولی آخر سر نفهمیدیم که چه چیزی باعث این فلج شد کولیک یا سکته.! سکته اون هم در اسب؟! خیلی عجیب بود؟!!

احسان

Active member
اين مورد را من هم زياد ديدم اسبی بوده که خوب بوده و يک دفه می افته و از اندام خلفی فلج ميشه و بعد از چند روز مجبور به مرگ انسان دوستانه ميشيم
سکته؟ يعنی اينکه اينفارکشن يعنی اينکه يک قسمتی از بدن دچار کاهش خونرسانی ميشود و اين کاهش خونرسانی فقط در عضلات قلب و مغز مشکل ايجاد ميکن منظور من اين هست که اگر اين قستمت دچار کاهش خون رسانی بهسوند مشک پيدا ميکنند اما عضلات و اندم خلفی با کاهش خونرسانی ضعيف ميشوند ولی فعاليت خود را از دست نميدهند
بيماری که شايد شما منظرت باشه بيماری انگلی داخل عروق مزانتريک هست مزانتر عروق و طناب های هست که روده ها رو به سقف شکم وصل ميکند اک انگل های خانواده استرانجيلوس ها دخلش ميروند و روده ها دچار کاهش خون رسانی ميشوند و دلدرد مزمن را ما ميبينيم
در اين بيماری ما به 3 علت مشکوکيم 1 کمبود عناصر و الکتروليت ها 2 افرزايش پتاسيم خون 3 بيماری انگلی هايپّدرما که اين انگل تخم هاش بعد از باز شدن داخل عضلات رفته و از داخل بدن شروع به سوراخ کردن ميکنند تا به سطح پوست برسند که سر راه خود ما فکر ميکنيم اعصاب اندام خلفی و نخاعی را هم از بين ببرند البته اينها همش فرضيه هست و اين بيماری فکر من را خيلی وقت به خود مشغول کرده است و هنوز به نتيجه اي نرسيدم با چند تا متخصص بيماری های داخلی هم که مشورت کردم اونها هم اين دلايل را برای من عنوان کردن البتّه دليل شماره 2 را من خودم ميگم نظر خود من هست
در کل ما هرچه درمان علامتی هم که انجام داديم به نتيجه نرسيديم ولی بيشتر به اون انگل مشکوکم مشکوکم:dodgy:
متاسفانه موفق نشدم هنوز يکی از اين اسب ها را بعد مرگ کالبدشکافی کنم چون بيشتر اسب های باشگاهی بودند و مالکان موافقت نکردند

احسان

Active member
مثل اينکه نگرفتيا
سکته يعنی چی؟ يعنی کاهش خونرسانی در اثر هر علتی به يک ناحيه از بدن که اون ناحيه ممکن هست دچار صدمه کمی بشه يا مثلاً سلول های مغز در اثر کاهش خونرسانی به علت کمبود اکسيژن بعد از 4 دقيقه ميميرند يا سلول ها قلب به علت کاهش خونرسانی ميميرند که به اين نتيجه اين عمل کاهش خونرسانی ميگيند سکته يا ايسکميا که علت اين کاهش خون رسانی ممکن هست در اثر يک لخته خون باشه در مغز يا تنگ شدن عروق کرونر به علت رسوب چربی در اين عروق در اخر که مرگ سلولی بوجود مياد ميگويند اينفارکشن يا در عامه ميگند طاف اينفکتوس کرد مرد
حالا اين کاهش خونرسانی هم در اسب پيش ميآد چرا نياد خود پيچ خوردن رودها خودش يک علت کاهش خونرسانی هست ديگه مثلاً ليپوما خودش يک کاهش خونرسانی فيزيکی هست توکسميا يا سم در خون خودش باعث يک کاهش خونرسانی ميشود اين ها هم تازه مثل يک چرخه ميمانند و با هم ارتباط مستقيم دارند يعنی يکی که بجود ميياد باقی نيز ادامه دهند قبلی و بعدی هستند و همينطور چرخه وار جلو ميرود

احسان

Active member
ما يک سکته در اسب ميشناسيم و اون در اثر پارگی سرخرگ آئورت هست که اسب ميميرد و ما به اين در اصطلاح ميگيم سکته يا اسب سکته کرده

مثل اينکه نگرفتيا
سکته يعنی چی؟ يعنی کاهش خونرسانی در اثر هر علتی به يک ناحيه از بدن که اون ناحيه ممکن هست دچار صدمه کمی بشه يا مثلاً سلول های مغز در اثر کاهش خونرسانی به علت کمبود اکسيژن بعد از 4 دقيقه ميميرند يا سلول ها قلب به علت کاهش خونرسانی ميميرند که به اين نتيجه اين عمل کاهش خونرسانی ميگيند سکته يا ايسکميا که علت اين کاهش خون رسانی ممکن هست در اثر يک لخته خون باشه در مغز يا تنگ شدن عروق کرونر به علت رسوب چربی در اين عروق در اخر که مرگ سلولی بوجود مياد ميگويند اينفارکشن يا در عامه ميگند طاف اينفکتوس کرد مرد
حالا اين کاهش خونرسانی هم در اسب پيش ميآد چرا نياد خود پيچ خوردن رودها خودش يک علت کاهش خونرسانی هست ديگه مثلاً ليپوما خودش يک کاهش خونرسانی فيزيکی هست توکسميا يا سم در خون خودش باعث يک کاهش خونرسانی ميشود اين ها هم تازه مثل يک چرخه ميمانند و با هم ارتباط مستقيم دارند يعنی يکی که بجود ميياد باقی نيز ادامه دهند قبلی و بعدی هستند و همينطور چرخه وار جلو ميرود
دکتر
کلیت گفته هاوتعریف شما راقبول دارم.
با پاراگراف دوم گفته های شما موافقم.
ولی با بخش اول با تعریف سکته هم مشکلی ندارم ولی باز هم عرض می کنم که بدلیل نوع تغذیه وعملکرد یونجه در تغذیه وقوع رسوب چربی در عروق واحتمال تشکیل لخته بعید است(نه غیر ممکن!).
ومکانیسم سکته مغزی را هم که علتش میتواندنارسایی قلبی وتشکیل لخته درمغزباشد مطلعم.
ایست قلبی را هم ممکن ومحتمل میدانم.
ولی هنوز هم به مکانیسم تشکیل لخته درخون اسب که ایجاد سکته مغزی نمایدنا باورم.
ولی تعریف کاهش خونرسانی به بخشها به دلایل پیچیده سیستماتیک را باور دارم.

احسان

Active member
بهنام جان بحث تغذيه با يونجه و دليلی که تغذيه با يونجه سکته ايجاد کنه را قاطی نکن چون اصلاً هيچ ربطی ندارد
اصلاً خود سم باکتری ها که وارد خون ميشود ما ميگيم توکسميا خودش ايجاد لخته ميکند در خون
مثلاً لامينايتيس دو علت بيان ميکنند بوجود آمدن شانتهای بين عروقی و يا بوجود آمدن لخته خون در اثر توکسميا در عروق انگشت يا لامينا ها که اين توکسميا ميتواند در اثر خورد زياد جو > اسيدوزيز > از بين رفتن مخاط روده > ورود باکتری ها و سموم آنها و فلور طبيعی روده به خون> توکسميا > فعال شدن فاکتور های انعقادی> برو تا آخر
اين سکته که شما در انسان ميبينيد و ميدانيد با سکته در اسب کلاً متفاوت هست
بعد هم کلاً اگر فرض کنيم که سکته بوده باشد و سکته بوجود آمده باشد باز هم هيچ ربطی به فلجی اندام خلفی ندارد ممکن هست در شريان فمورال يا رانی يک لخته بوجود بياد و باعث کاهش خونرسانی بشود ولی بعيد به نظر ميرسد و اگر هم امکان يابد حتماً برای فلج کردن اندام خلفی مدت زمانی لازم است و با حرفی که شما ميزنی که ميگيد دفع مدفوع نداشته پس حتماً فلجی در اثر آسيب به اعصاب بوده است

دکتربحثمون داره به جاهای خوب منحرف میشه.
ما معمولا" بحثامون منحرف میشه.:wacsmiley:
دکتر
در بروز توکسیما در اسب ,بدن اسب شروع به ترشح آدر نالین برای مقابله با تاثیرات سم در خون وقلب می کنه یا فاکتور های انعقادی فعال میشه؟.

احسان

Active member
سلول های ايمنی خون شروع به ساختن واسطه ها التهابی ميکنند و آنها باعث فعال شدن فاکتورهای انعقادی ميکند و يک سری فاکتور های ديگه که در نتيجه لخطه خون بوجود ميياد

احسان

Active member
دوستان امروز با انجام چندتا ازمايش و تست انتی بيگرام و چيزای ديگه يه اسب رو نجات دادم :biggrin:
در صورت مشاوره ميتوانيد با من تماس بگيريد

اون مشکل اسهال ودل درد و..

بالاخره موفق شدید علت روتشخیص بدید؟
آیا همون دلیل باکتریایی بود؟

ازدرمان چند روز می گذره؟

احسان

Active member
هفت روز پيش آزمايشات رو انجام داديم و 5 روز اسب رو دارو بود و 1 روز هم هست فلورش را درست کردم فردا هم ميره سواری
عامل بيماری که مشخص بود سالمونلای مقاوم شده به اين تجوييزايی که شما سوارکار از خودتون انجام ميديد
دلدرد باعث بر هم ريختن فلور دستگاه گوارش ميشد
سالمونلاها فرصت پيدا ميکردند برای رشد
اسهال شروع ميشد
درمان های الکی مالک و سوارکار و نيز مقاوم شدن سويه سالمونلا ها باعث عدم جواب به دارهای روتين ميشد و مرگ حادث ميشد
که با يک ترفند و درمان جديد از خودم يک اسب الان از مرگ نجات يافت

:dodgy::dodgy::dodgy:
یعنی چی باعث از بین رفتن فلور روده می شد.
مصرف آنتی بیوتیک یا....
اونوقت از دست رفتن فلور... دهیدراته ..باعث

چی به خوردش دادین چغندر.:tonguesmiley: