راهنمای خرید و فروش اسب

sohrab

Active member
اشتباه تایپی که دوبار تکرار شد:winksmiley02: باشه عیب نداره.
امان از این انگلیسای بی پدر مادر با اون چشای چپشون... من حرف کسی را تکرار نمیکنم . حتی مثل تو حرف خان رضا را هم تکرار نمیکنم که چون عمرش را گذاشته پای اسب حتما حرفش حقه و ...
این که میگم این افسانه ها در عین زیبایی کاربردی نیست منظورم دقیقا بحث این تاپیکه . نشانه های یک اسب خوب.
منظورم اینه که مثل خان رضا از قهرمانی یک کهیلان در مسابقه زیبایی که رقبایش صگلاوی و حدبان هستند اظهار شگفتی نکنیم. یا اگر قصد داریم اسبی از اصطبلمون برای استقامت انتخاب کنیم به جای اینکه مستقیم سراغ وزنه خرسان برویم ، بر اساس فاکتور های فیزیکی و اخلاقی مناسب برای استقامت انتخاب کنیم.

علی واحدی

Active member
منظور شما رو نمی فهمم!!؟؟ زبان ساده تر!! دوستان با دیدن اسب های خارجی متوجه توضیحات من می شوند . منظور بنده از اسب اصیل (عرب) هست چون مال بین النهرین هست و بین النهرین مدت طولانی دست ایرانیان بوده گفتم اسب اصیل نه اسب عرب!!! بله هر تیره اسب اصیل خصوصیت ویژه خودش داره مثلا عبیان حرکت و دم گیریش عالیه به شرط اینکه این خصوصیات در یه اسب عبیان ببینیم و گرنه این گفته صادق نیست ، با توجه به اسناد موجود تمام تیره های اسب اصیل از کحیلان گرفته شده و لقب این سر تیره ام الخیر است مثل ما که پدر هممون ادم هست ، کحیلان ها دونده هستند . گفته شده تیره وذنه خرسان قوی ترین و استقامتی ترین تیره اسب اصیل هست لقب خرسان ها هم سید الخیر است نمونه فوق العاده این تیره سیلمی انسیاتور بود . برخی از تیره ها به منظور زیبایی پرورش یافته اند مثل صقلاوی جدران ، نسبان . در مجموع اهمیت تیرههای خمسه از بقیه بیشتراست ، برخی تعداد سر تیره ها را 7 عدد می دانند ، جلفه تیره ای از موصل عراق بوده . تیره ها در قدیم به ترتیب اولویت بودند اولی کهیلان (خرسان) دومی عبیان سومی حمدانی چهارمی صقلاوی پنجمی هدبان به این ترتیب روشن است زیبایی در قدیم خیلی مورد توجه نبوده و تمرکز بیشتر روی اسب های قدرتی بوده برای جنگ و شکار و............. هیچکدام از الویت های پرورش اسب اصیل فوق تیره های زیبایی اسب اصیل نیستند:rolleyessmileyanim: مثلا تیره محبوب حمدانی اولویت سوم است ، تیره صقلاوی جزوه الویت های پرورش هیچ وقت نبوده و نیست .:winksmiley02:

علی آقا شما دوباره مسئله رو پیچیده تر کردید. شما فرض کنید که یه فرد کاملا آماتور از شما در مورد انتخاب یک اسب خوب برای پرش اطلاعات میخواد و فکر هم میکنم که ایجاد این تاپیک در مورد همین مسائل است. یک فرد آماتور مثل بنده حقیر از جملات فوق جنابعالی هیچی نمیفهمم جز سر در گمی. پس بهتره الگویی از یک اسب خوب و سالم برای کار حرفه ای پرش یا درساژ را توصیف کنید و معیارهای آنها را بررسی نمایید. با تشکر و تقدیم احترام واحدی نیا.

علی واحدی

Active member
امان از این انگلیسای بی پدر مادر با اون چشای چپشون... من حرف کسی را تکرار نمیکنم . حتی مثل تو حرف خان رضا را هم تکرار نمیکنم که چون عمرش را گذاشته پای اسب حتما حرفش حقه و ...
این که میگم این افسانه ها در عین زیبایی کاربردی نیست منظورم دقیقا بحث این تاپیکه . نشانه های یک اسب خوب.
منظورم اینه که مثل خان رضا از قهرمانی یک کهیلان در مسابقه زیبایی که رقبایش صگلاوی و حدبان هستند اظهار شگفتی نکنیم. یا اگر قصد داریم اسبی از اصطبلمون برای استقامت انتخاب کنیم به جای اینکه مستقیم سراغ وزنه خرسان برویم ، بر اساس فاکتور های فیزیکی و اخلاقی مناسب برای استقامت انتخاب کنیم.

سهراب عزیز نظر شما در مورد اسبهای درشوری فارس برای استقامت چیه قربان؟

bakhshi

Member
ظاهرا مواضع ما نزدیک همه:winksmiley02: من از قهرمانی یه کحیلان در شو تعجب نمی کنم:rolleyessmileyanim: (صحبت رضا خان ظاهرا درست متوجه نشدی) سهراب عزیز من به جای تعجب شجرش نگاه می کنم ببینم از چه تیره هایی نشئت گرفته مثلا پازن یا سزار از خون همدانی نشئت گرفته تعجبی نداره که زیبا باشه!!!:rolleyessmileyanim: ضمنا این نکته رو هم بگویم که تیره ها بروی هم تاثیر میگذارن . بدون شک مهم اینه که قالب یا تیپ اسب چیه حداد در خیلی از فاکتورها هنوزم از تولیدات الان ما سر تره اینو من نمی گم کارشناسا میگن . خصوصیات تیره ها قابل انکار نیست زیرا صدها سال روی این خصوصیات انتخاب شده یه مثال بزنم روشن بشه در مصر زیباترین مادیان صقلاوی ام دلال بود مبارک هم خون اونو از چند طرف داره نمی شه بگیم تیره کشکه اوکی:winksmiley02:این تیپ های اسب عرب همه اسم و ویژگی هایی دارن حساب کتاب دارن بقول خانم ایران و مصر.... تیره رو حفظ کردن بقیه از بین بردن . اون وقت این اسبی که ویژگی های استقامت باید داشته باشه از قضا قدرتی هم هست از قضا انسیاتور و خالدین................. خرسان هستند پسر خوب این قرائن اتفاقی نیست خرسان بیشترین برد های کورس و استقامت داشته و داره حالا اگه شما ندیدی اون یه داستان دیگس بنده اطلاعات کاملی از تیره ها و مقام هایشان دارم خواستی در اختیار شما هم میگزارم خدانگهدار :smilingsmiley:

bakhshi

Member
علی آقا شما دوباره مسئله رو پیچیده تر کردید. شما فرض کنید که یه فرد کاملا آماتور از شما در مورد انتخاب یک اسب خوب برای پرش اطلاعات میخواد و فکر هم میکنم که ایجاد این تاپیک در مورد همین مسائل است. یک فرد آماتور مثل بنده حقیر از جملات فوق جنابعالی هیچی نمیفهمم جز سر در گمی. پس بهتره الگویی از یک اسب خوب و سالم برای کار حرفه ای پرش یا درساژ را توصیف کنید و معیارهای آنها را بررسی نمایید. با تشکر و تقدیم احترام واحدی نیا.

من تخصص اسب پرش ندارم دوست عزیز!! صحبت بنده در مورد داوری زیبایی اسب اصیل بود وتاثیر تیره بر ان برای پرش نژاد ایرانی می خواهید؟؟ یا خارجی؟؟ چقدر حاضرید پرداخت کنید؟ اسب پرش و درساژ تفاوت هایی دارن نمی شه توئم با هم برای هر دو کار تربیت شن کلن برای حال کردن اسب اصیل بی مانند پیشنهاد می کنم یه مال خالص بخری حال دنیا رو کنی:dodgy:

sohrab

Active member
خدا نکنه مواضع من با شما نزدیک باشه! بلا به دور!

وقتی بحث عقلانی را با خانم فرمودند ، خان گفتند و این نظر کارشناس ها هست پاسخ میدین من دیگه چی بگم؟ جز اینکه موفق باشید.

علی واحدی

Active member
من تخصص اسب پرش ندارم دوست عزیز!! صحبت بنده در مورد داوری زیبایی اسب اصیل بود وتاثیر تیره بر ان برای پرش نژاد ایرانی می خواهید؟؟ یا خارجی؟؟ چقدر حاضرید پرداخت کنید؟ اسب پرش و درساژ تفاوت هایی دارن نمی شه توئم با هم برای هر دو کار تربیت شن کلن برای حال کردن اسب اصیل بی مانند پیشنهاد می کنم یه مال خالص بخری حال دنیا رو کنی:dodgy:

جناب بخشی من هم اسب درساژ دارم و هم اسب پرش و لزوما یک اسب پرشکار خوب حتما باید درساژ بداند و نقش درساژ انچنان بالاست که اسبهای استقامت هم لزوما باید چیزهایی از درساژ بدانند. در مسابقات سه روزه اسب یک روز مسابقه درساژ میدهد و روز بعد مسابقه پرش دارد و روز بعد کراس کانتری. پس اسب میتواند هم قهرمان پرش باشد و هم قهرمان درساژ. نشانه های یک اسب خوب هم که اتصالات متناسب و زیبا(مثل اتصال سر به گردن)و خطوط شاقولی متناسب و لزوما سالم چه دستگاه حرکتی استخوانی و هم دستگاه تنفسی و گوارشی و تناسب اندام با رشته مورد نظر.

علی واحدی

Active member
خودم سوارش شدم ولی زیر کار سنگین ندیدمش ودرباره نشانه های کمردرد اسبها چیزی نمیدونم اما شنیدم که این اسب زیر تمرین پرش مشکل کمر پیدا کرده شاید هم میخواهند روی اسب بیچاره عیب بگذارند:hmmsmiley02: اسب بسیار نجیب و باهوشیه...البته یک سالی به عنوان اسب کلاس ازش استفاده شده آیا این یک عیب محسوب نمی شه؟ که اسب مدتی با سوارکارای بسیار مبتدی سروکله زده و حساسیتش روی اثرها کم شده ولی صاحبش میگه اشبهای دوخون اصولا دیر اثر میگیرند..

سایه خانوم صاحب اسب اگر جسارت نباشه کاملا درباره اثر گیری اسبهای دوخون کاملا اشتباه شما رو راهنمایی کرده اند. اسبیکه در کلاس باهاش کار شده خوب مسلما ممکنه اشکالاتی پیدا کرده باشه ولی نمیشه گفت که این اشکالات غیر قابل رفعه ولی از جهتی هم اگر در طول این یک سال اشکالات تاندونی یا اسکلتی پیدا کرده باشه(مثلا همان کمر دردی که شما فرمودید) مشکلات بیشتر خوهد شد. البته تشخیص کمر درد با یک دامپزشک خوب و اسبی صد در صد قابل تشخیص است.

سایه

Member
ممنون دوستان.... آیا سوار شدن متوالی بدون زین می تونه باعث کمر درد اسب بشه؟مثلا هفته ای 4-5 ساعت مربی معمولا برای بهبود چسبندگی پا این رو از شاگردها میخواد

علی واحدی

Active member
ممنون دوستان.... آیا سوار شدن متوالی بدون زین می تونه باعث کمر درد اسب بشه؟مثلا هفته ای 4-5 ساعت مربی معمولا برای بهبود چسبندگی پا این رو از شاگردها میخواد

بله سایه خانوم سوار شدن متوالی اسب بدون زین هم میتونه باعث کمر درد اسب بشه. برای بهبود چسبندگی سوارکار راهکارهای بسیار زیادی از طرف مربی وجود داره و لخت سواری در جهت بهبود چسبندگی سوارکار تقریبا دموده یا تاریخ مصرف گذشته شده.

سایه

Member
ولی برای من جواب داد با وجود اینکه احساس میکردم اسب خیلی عصبیه و عذاب وجدان داشتم اما الان راحت بدون زین یورتمه بلند میرم و با زین که دیگه ....:coolsmiley02:
راستی از خریدش منصرف شدم...:blushsmiley:

علی واحدی

Active member
ولی برای من جواب داد با وجود اینکه احساس میکردم اسب خیلی عصبیه و عذاب وجدان داشتم اما الان راحت بدون زین یورتمه بلند میرم و با زین که دیگه ....:coolsmiley02:
راستی از خریدش منصرف شدم...:blushsmiley:

الهی شکر که به شما جواب داده سایه خانوم. و از اینکه از خرید یه اسب مشکوک منصرف شدید خوشحالم. موفق و سربلند باشید.

khatere

Member
سلام خوبین بچه ها من میخواستم یه اسب به نژاد کرد بخرم برا سواری ازاد وشخصی مد نظرم یه اسب نیله سرو دم گیر سه ساله باید چقد هزینه کنم ممنون میشم راهنمایی کنید منتظرم

khatere

Member
سلام سواری نشده میخوام ؟ من امکانته تمام نگهداری اسب رو دارم از اصطبل مناسب یونجه کافی و کاه و هرچی بگی کلا خود کفام اسب هم دارم ولی از نژاد خوبه کرد نیست میخوام یه اسب بگیرم ولی اینجا به کسه خاصی نمیشه اعتماد کرد چون قیمت های بالا میگن به نظرتون باید چیکار کنم

بالا